Hem içiniz ısınacak hem aşka olan inancınız artacak: In Juli…

70 Punto Kültür Sanat

70Punto- Derleme / In Juli, içinizi ısıtacak bittikten sonra tatlı bir his bırakacak Fatih Akın filmi. 2000 yılında çekilmesiyle sizi geçmişe götüren film aşka olan inancınızın artmasını sağlayacak.

Hayatı sürekli düzenli yaşamaya çalışan bir öğretmen, hayatın tadını çıkarmaya çalışan bir kadın ve yollarının aşk ile kesiştiği bir hikaye In Juli. Sade anlatımı, şüphe bırakmadan biten sonu ve yolda geçmesiyle kahramanlarla birlikte hareket ettiğiniz bu film, aşk ve kaderin tatlı birleşimini bir araya getiriyor. Daniel’i gördüğü anda aşık olan ve ona sembol olarak ‘Güneş’i veren Juli, hisleri ve cesaretiyle aşkı için vazgeçse de tesadüflerle yeniden tutunuyor.

Öğretmen olan Daniel bir gün sıkıcı öğrencilerinin bile onu dinlemediği bir dersten çıkıyor ve eve dönmek için pazar alanından geçiyor. Poşetinin yırtılmasıyla birlikte Juli ve arkadaşı Daniel ile konuşmak için fırsat buluyor. Juli tarafından ‘Güneş’ sembolü bir yüzük alan Daniel, bu simgeye inanarak hayatının aşkını arıyor. Aslında hayatının aşkı gözünün önünde olsa da tatsız tesadüfle bu birliktelik bir süre erteleniyor. Daniel’e bir davet veren Juli o gün partiye ‘Güneş’ elbisesiyle gitse de ucu ucuna aşkını kaçırıyor. Daniel davette ‘Güneş’ sembolü olan Melek’i görüyor ve İstanbul macerası başlıyor. Sadece bir gün Almanya’da kalan Melek’in peşinden gitmek için harekete geçen Daniel, ilk başta anlamasa da yolda gerçekten ‘Güneş’i ile karşılaşıyor.

Juli aşkını kaybettiğini anladığı için her yaz tatilinde yaptığı gibi bu yaz da rotasını tesadüflere bırakıyor ve tesadüfler onu yine Daniel ile karşılaştırıyor. Daniel Melek için İstanbul’a giderken Juli, Daniel için şehre gelmeyi tercih ediyor. Aşkı için risk alan Juli, sonunu bilmediği maceraya korkmadan ‘evet’ diyor.

Melek

Film aslında Daniel’in İsa’nın arabasına binmesiyle başlıyor. İsa’nın arabasında cesedin olması onun hakkında önyargıya neden olsa da işin aslı filmin sonlarına doğru anlaşılıyor. Aşkına ulaşmak için kısa bir süresi kalan Daniel, İsa ile birlikte sınırda yakalanır ve Edirne’de karakolda tutuluyor. Kolay bir şekilde karakoldan kurtulan Daniel, bizi 2000’lerin İstanbul’una götürüyor. İstanbul’a gelmeden önce ise Daniel, hayatının aşkı olduğunu düşündüğü Melek ile karşılaşıyor. Hamburg’dan İstanbul’a Melek için gelen Daniel, gerçek aşkının aslında kim olduğunu o zaman fark ediyor. Melek ile sürpriz şekilde karşılaşan Daniel, gerçek aşkını şöyle ifade ediyor:

aşkım
binlerce mil yol kat ettim
nehirleri aştım, dağlardan geçtim
eziyet ve ızdırap çektim
tuzakları geçtim ve güneşi izledim
karşına çıkıp sana şunu diyebilmek için
seni seviyorum

İsa ve Melek

DANIEL KÖPRÜYE GİDİYOR

Daniel, köprüye gidiyor ama onu orada aslında gerçek ‘Güneş’i bekliyor. Karamsarlığınızı üstünüzden alacak olan bu film şüphe bırakmamasıyla iç rahatlatıyor. Aynı zamanda Fatih Akın’ın kendine rol vermesi tebessüm ettiriyor.

Yönetmen: Fatih Akın

Senarist: Fatih Akın

Oyuncular:Christiane Paul (Juli)
Mehmet Kurtuluş (İsa)
Moritz Bleibtreu (Daniel)
İdil Üner (Melek)

Müzik:Ulrich Kodjo Wendt
Daniel Puente Encina (“Niños Con Bombas”, “Polvorosa”)

Görüntü yönetmeni:Pierre Aïm

Kurgu:Andrew Bird

Türü: Romantik / Komedi

Çıkış tarihi: 25 Ocak 2000

Süre: 99 dk.