Rusya – Ukrayna savaşında kritik bölge! Zelenskiy’den dikkat çeken açıklama

70 Punto Dünya

Rusya – Ukrayna savaşında 100 gün geride kaldı. Milyonlarca sivil ülkeyi terk etti binlerce insan hayatını kaybetti. Dünyanın gündeminden düşmeye başlasa da Ukrayna’da insanlar ölüm – kalım mücadelesi veriyor. Ülkenin doğusunda savaş devam ederken Zelenskiy o bölgeye dikkat çekti. Zelenskiy, Donbas’ta kritik öneme sahip Severodonetsk kentindeki çatışmaların ayrılıkçıların elindeki bölgenin kaderini belirleyeceğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Severodonetsk şehri için savaşmanın ülkenin doğusundaki savaşın gidişatına yön vereceğini söyledi. Rus ve ayrılıkçı güçlerle sanayi bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşanırken, “Birçok açıdan Donbas’ın kaderi orada belirleniyor” dedi. Askerlerinin düşman kuvvetlerine karşı büyük kayıplar verdiğini sözlerine ekledi. 

Luhansk bölgesinin valisi Serhiy Haidai, Rusya’nın “bombardıman ve hava saldırılarıyla bölgeyi yerle bir etmeye başlamasının ardından” ardından Ukraynalı güçlerin geri çekildiğini açıkladı. Haidai, “Bizim kuvvetlerimiz şimdi şehrin sadece kenar mahallelerini kontrol ediyor. Ama savaş devam ediyor, Severodonetsk’i savunmaya devam ediyoruz. Rusların şehri tamamen kontrol ettiğini söylemek mümkün değil” dedi. Bununla birlikte vali, Severodonetsk ve yakınlardaki Lysychansk kentinde yaklaşık 15 bin sivilin kaldığını söyledi.

Rusya’dan yapılan açıklamada ise Ukrayna’nın Donbas’ta “insan gücü, silah ve askeri teçhizatta önemli kayıplar” verdiği belirtildi.  Rus güçlerinin Ukrayna’nın başkenti Kiev çevresindeki bölgeden çekilmesinin ardından Mart ayı sonunda savaşın odak noktası doğuya kaydı. Donbas’ın büyük bir kısmı, 2014-15’teki çatışmalardan bu yana Rus destekli ayrılıkçıların kontrolü altında bulunuyor.