Deniz Zeyrek: Ekrem İmamoğlu ceza alırsa 13. cumhurbaşkanıdır

Türkiye

31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin ardından YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun karar çıkması beklenen duruşmada dava ertelendi.

Siyasette Ekrem İmamoğlu ceza alır mı tartışması başladı. Gazeteci Deniz Zeyrek Fox Tv’deki Orta Sayfa programında yaptığı açıklamada “Ekrem İmamoğlu yargılanır ve ceza alırsa açık söylüyorum 13. Cumhurbaşkanıdır. ‘Ekrem İmamoğlu muhtar bile olamaz’ noktasına getirilirse işler değişir. Bunu ceza davasına dönüştürmek ne? Basit bir hakaret davası yürütülür. Millet bunun hesabını sorar.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katıldı.

İmamoğlu bu kongrede yapmış olduğu konuşmada; seçim sürecinde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız bir şekilde kullanıldığını, seçim süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarını, devletin haber ajansı olan Anadolu Ajansının seçim sonuçlarını manipüle etmek istediğini aktardı.

İmamoğlu iktidarın 31 Mart seçimini yönetmekle yetkili olan Yüksek Seçim Kurulu kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini vurguladı.