İsrail vatandaşlarını uyarıyor Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor! İlişkilerde son durum ne?

70 Punto Türkiye

İsrail ile ilişkilerde son durum merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüştü. Perşembe günü İsrail Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’ye geleceği öğrenildi. Dışişleri Bakanı’nın ziyaret planına rağmen İsrail’in Türkiye’de yaşayan vatandaşlara uyarısı sürüyor.

İsrail’in Türkiye’de bulunan vatandaşlarına yönelik yaptığı “Derhal ülkeden ayrılın” uyarısına İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz de destek verdi. Gantz, “Türkiye’deki tüm İsraillileri güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin geçen ay evinin önünde silahlı saldırıya uğramasının ardından olası bir misilleme saldırısı nedeniyle vatandaşlarına Türkiye’den ayrılmaları gerektiği uyarısını yapan İsrail’den yeni bir açıklama geldi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, üst düzey İsraillilerin Türkiye’deki İsraillilere ülkeden ayrılmaları, ayrılamıyorlarsa otel odalarına sığınmaları yönündeki uyarısını hatırlatarak “Türkiye’deki tüm İsraillileri güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum”dedi.

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANI GELİYOR

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in 23 Haziran Perşembe günü Türkiye’ye ziyaret edeceğini açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, görüşmede, terörle mücadele ve güvenlik dahil, iki ülke ilişkileri ve bölgeye dair meselelerde diyalog halinde olma, barış ve istikrar için işbirliğine devam etme konusunda mutabık kaldılar. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye’nin terörle mücadele çabalarından dolayı teşekkür etti.