Zeytinli Rock Festivali iptal edildi! Peş peşe tepkiler

70 Punto Türkiye

Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ gerekçesiyle yasakladı. Tepkiler peş peşe geldi. Sosyal medyada Zeytinli Rock Festivali gündeme oturdu.

Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı.

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, etkinliği düzenleyecek olan Milyon Yapım Organizasyon Şirketi’nin başvurusuna şu yanıtı verdi:

İlgi dilekçeniz incelenmiş olup Milyon Yapım Organizasyon Firması olarak 17­21 Ağustos tarihlerinde İlçemiz Ali Çetinkaya Mahallesi 2554. Caddesi No: 41 adresinde bulunan alanda düzenlemeyi planladığınız Kamplı Zeytinli Rock Festivali talebiniz, daha önceki yıllarda yakın bölgede düzenlediğiniz Zeytinli Rock festivallerinde yaşanan güvenlik, asayiş, trafik, çevre sorunları, ortaya çıkan bu tür istenmeyen durumlar dolayısıyla vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir. Bilgilerinize rica ederim.

PEŞ PEŞE TEPKİLER

Festivalin iptal olması gündemde. Sosyal medyada birçok kullanıcı festivalin iptal edilmesine tepki gösterdi. Sanatçılar da bu tepkilere katıldı.

Moğollar: Engellenmeye çalışılan bir festival değil, memleket gençliğinin özgürlüğü ve tercih hakkıdır. O zaman bugün daha yüksek sesle; Bİ’ ŞEY YAPMALI!

Gökhan Özoğuz: Toplumun huzurunu kaçıran tüm unsurlara, düzenbazlıklara, haksızlıklara karşı birlik olan gençlerin festivalidir. Yasaklanma çabalarının sebebi bellidir.

Mor ve Ötesi: Bu ülkenin fikri hür vicdanı hür gençleri, dünyadaki bütün akranlarının sahip olduğu her şeye fazlasıyla layıktır.  Bu yaz, yasakçılığın son yazıdır. birlikte şarkılar söyleye söyleye bu deli gömleğini yırtıp atacağız. Müzik yasaklanamaz.

Hayko Cepkin: Yıllardır katılmadığım, asla da katılamayacağım bu yapının festival ruhunu basite indirgeyen yapısı bir kenara fikrinden olmayan müzisyenlere sus dağı vermek için manasız davalar açıp tebligat yollayıp savcı tarafından Allah’tan reddedilseler de festival yasaklarını onaylamıyorum. 

REDD: Müziğe uygulanan tüm yasakları, gericiliği, bağnazlığı, sığındığı çapsız bahaneleri, büründüğü takiyeciliği her daim Reddettik! ve devam edeceğiz. 20 yıldır gençliğimize gölge etmiş, bu “kötü, vasat” zihniyet yakında son bulacak. O gün daha büyük festivaller yapacağız.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Festivallerini yasakladığın, yaşam tarzlarına müdahale ettiğin ve geleceklerini kararttığın gençlerle birlikte, sandıkta göndereceğiz seni Erdoğan!

CHP Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik: Asıl derdin gençlerle, gençlerin eğlenmesiyle olduğunu biliyoruz. Konserleri, bahar şenliklerini hatta mezuniyetleri yasaklayarak kültürel savaş açtığınız gençler, eğlence hakkını söke söke alacak. En büyük festivali de sizden kurtulduğumuz gün yapacağız.

İrem Yaman: Zeytinli Rock Festivalini kamu güvenliği gerekçesiyle yasaklamışlar. Sahi kamu demişken aklıma Kamu Personel Seçme Sınavında YİNE biz gençleri mağdur ettiğiniz geldi. Ne zaman o ellerinizi gençlerin üzerinden çekeceksiniz?