İşte dünyanın en yaşlı insanı! ‘Ortalama ömür 100 yıl olacak’

70 Punto Bilim

ABD’de yaşayan uzman isim Derya Unutmaz sosyal medya hesabından dünyanın en yaşlı insanını paylaştı. 118 yaşında olan isim dünyada sayılı kişiler arasında. 

Yaş ortalaması her geçen gün artıyor. Günümüzde yaşayan en yaşlı kişi ise 118 yaşında. Fransa’da yaşayan rahibe süper yüz yaşlılar grubunda. Konuyla ilgili detayları paylaşan profesör Derya Unutmaz yaptığı açıklamada, ‘Şu anda yaşayan en yaşlı insan, Fransız rahibe olan 118 yaşındaki Lucile Randon. Süper yüz yaşlılar (yani 110 yaşın üstünde insanlar) grubunda. 110 yaş & üstü sadece 300-450 arası insanın bugün yaşadığı sanılıyor. Gelecekte ise bu yaş grubu, tüm insanların ortalama ömrü olacak.’ ifadelerini kullandı.

Akıllara ise 100 yaş ne zaman ortalama olacak sorusu geliyor. Unutmaz’ın cevabı şu şekilde: Tahminim 25-30 yıl gelecekte, ortalama ömür 100 yıla ulaşacak, sonra her yıl bir yıl daha uzayacak, buna “kaçış ivmesi” diyoruz. Yani, 2050 civarı, 100 yaşında bile olsanız çok uzun yıllar daha yaşamak mümkün olacak. Bu öngörüde nasıl bulunduğumu bir videoda detaylı anlatacağım.