Hazal Kaya’dan Bergüzar Korel ve Ayşe Arman’a Mükremin Gezgin tepkisi: Elinize ne geçiyor?

70 Punto Sosyal Medya

Tiktok’ta hamile olduğuna dair videolar paylaşan ve geçtiğimiz günlerde bebeğini kucağına aldığını belirten Mükremin Gezgin’e Bergüzar Korel ve Ayşe Arman’dan sert tepki gelmişti. Ünlü oyuncu Hazal Kaya ise Mükremin Gezgin’e destek veren bir paylaşım yaptı. Öte yandan Mükremin Gezgin hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

TikTok’ta 9 aydır hamile olduğunu belirten Mükremin Gezgin sosyal medya hesabından hastanede doğum videoları paylaşmıştı. Mükremin Gezgin, adını Onur koyduğu bebeği sağlıklı bir şekilde kucağına aldığını duyuran bir paylaşımda bulundu. Sosyal medyada oldukça konuşulan anlar gündeme oturdu. Paylaşımın altına kısa sürede milyonlarca yorum yağarken, Gezgin’e yardımcı olan sağlık personeli ve hastane yönetimine de tepki gelmişti. Gelen şikayetlerinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Mükremin Gezer ve hastane personeli hakkında hayasızca hareketler ve teşhircilik suçundan soruşturma başlattığı öğrenildi.

İKİ İSİMDEN SERT AÇIKLAMA

Bergüzar Korel ve Ayşe Arman, Mükremin Gezgin’in paylaşımlarına tepki göstermişti. Bergüzar Korel, sosyal medya fenomeni Mükremin Gezgin’e sitem etti. Korel, “Hepiniz like ve takipçi delisi olmuşsunuz. Yettiniz artık gerçekten ya” demişti. Korel paylaşımında, “Dün gece bu paylaşımı gördüm ve ilk düşündüğüm şu el kadar bebek oldu. Belli ki yenidoğan, biz kendi yavrumuzu öpmeye kıyamazken nasıl böyle espri malzemesi olmasına müsaade ediliyor! Buna gülen, sayfasında paylaşan hesaplara da yazıklar olsun. Hepiniz like ve takipçi delisi olmuşsunuz. Yettiniz artık gerçekten ya.” ifadelerini kullanmıştı.

Ayşe Arman da Mükremin Gezgin’in fotoğrafını paylaşarak, “İlginç, absürt, komik olabilmek için kafayı yiyenlerin ve zavallılaşanların dünyasına hoş geldiniz. Biraz daha ‘like’ alabilmek ve ‘takipçi’ kazanabilmek için, saçmalamanın, hilkat garibesi olmanın dozu iyice kaçtı! Seviye artık yerlerde. Tiktok fenomeni Mükremin Genç’in yaptığı gibi… Kendisine 9 aydır hamile havası vererek, TikTok’larını izleten 24 yaşındaki bu arkadaş, geçen gün de sezaryene giriyormuş gibi bir mizansen yaratarak doğurduğunu açıkladı. Kucağında adının Onur olduğunu belirttiği bir bebekle poz verdi… Kıyamet koptu, tepkiler çığ gibi yağdı! Ben kimsenin ‘anne’ olmasına karşı değilim. Annelik, doğurmakla olmuyor. Ben yeri geldiğinde, erkeklerin de ‘anne’ gibi hissedebildiğine inanırım. Trans bireylerle de asla bir alıp veremediğim bir şey yok. Geçmişte yaşadıkları zorlukları anlatan haberler de yaptım.

Ama bu ne? Bizim anlayamadığımız bir Tiktoker olma kafası mı? Bir performans mı? Oyun mu? Geyik mi? Protesto mu? Başkaldırı mı? Ne? Söylediği, vurgu yaptığı bir şey var mı? Birini, kendisinden çok sevebilen herkes anne olabilir diyor mu mesela ‘Trans bireylere özgürlük’ mü diyor? Biz de onurlu yaşamak istiyoruz, kucağımdaki çocuğun adı ondan ‘Onur’ mu diyor? Siz, ikiyüzlü bir toplumsunuz. Hem eşcinselliği aşağılıyorsunuz hem de gelip gizlice bizimle birlikte oluyorsunuz!’ mu diyor?? Ne? Yoksa sadece ‘Aa ne saçma/ ne komik/ ne absürt’ şey yapmış dedirtmek için mi her şey? Peki bütün bunlara alet olan hastane kılıklı yere ne demeli?

Her şeyin içinden zeka çekildi… Ne olacak bu, biraz daha ‘takipçi’ için can verme çabası ve ben fenomenim… Ünlüyüm, herkes benimle fotoğraf çektirmek istiyor diye bundan gurur duyma halleri… Kızamıyor bile insan, acıyor. Belki de ben her şeyde bir anlam arıyorum… Belki de ‘yeni dünyada insanların ‘anlam arama’ gibi bir dertleri yok! Ama soruyorum size, bu işte bir tuhaflık yok mu? Bir hastane mesela neden alet olur böyle bir şeye? Birileri bebeğinin neden böyle saçma bir çekimde yer alması için verir? Peki insanlar neden böyle bir saçmalığı izler… Bu sabah kafamda sorularla uyandım. Varsa sizin bulduğunuz cevaplar, tespitler yazın.. anlamlı, güzel bir gün dilerim.” demişti.

HAZAL KAYA’DAN İKİ İSME SERT TEPKİ

Hazal Kaya, Instagram hesabından paylaşım yapıp Mükremin Gezgin’e verilen tepkiyi anlamadığını söyleyerek, “Mükremin sadece 23 yaşında, zekice bulursun bulmazsın, gülersin gülmezsin, bir LGBT birey olarak ona gülen 1,5 milyon insana bir erkeğin doğumunu bekletti. Böyle tahammülsüz bir yerde ona gülen insanları eğlendirmeyi başardı. Ne oldu bu kadar mevzu yaratacak? Ben bir şey mi kaçırdım? İsim verip hedef göstererek elinize ne geçiyor? Mükrem’in başına bir şey gelmesi halinde bu sorumluluğu almaya hazır mısınız?” dedi.

Daha sonra yaptığı paylaşımı silen Kaya, başka bir açıklama yayınladı:

“Neyse ben de öfke ve tahammülsüzlükle bir paylaşım yaptım, eleştirdiğim şeye dönüşmek istemediğim için de sildim. Diyeceğim şu; bu toplumda can güvenliğini bile sağlayamadığımız, teknik olarak ‘kırılgan azınlık’ diye çağırılan birilerini, aşağılayıcı bir biçimde ve tahammülsüzce, sadece size anlamsız geldiği için hedef göstermezsiniz. Umarım tepkilerinizin olası sonuçlarını, dilinizden düşürmediğiniz vicdanınızla baş başa kaldığınızda birazcık düşünürsünüz. Buna en çok sizin ihtiyacınız var.”

Öte yandan Mükremin Gezgin’in Tiktok hesabını kapattığı öğrenildi.