Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye geldi: Ekonomi çatlamak üzere, kışın daha çok hissedeceğiz

Dünya

24 Şubat 2022’de Moskova saat ile 06:00’da Putin talimatı verdi Rus güçleri Ukrayna’ya karşı harekatın başladığını resmen duyurdu. Aradan geçen aylarda sadece Ukrayna ya da Rusya tarafları değil, tüm dünya savaşın etkilerini hissediyor.

70 Punto – Deniz yollarındaki aksamalar sebebiyle baş gösteren tahıl krizi, tüm dünyada yükselen akaryakıt fiyatları küresel anlamda ekonomiyi derinden sarstı ve sarsmaya da devam ediyor.

Ukrayna’da halk aradan geçen zaman içinde savaş ve siren seslerine alışarak yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Bir iş insanının yönetici asistanlığını yapan Ukraynalı İvan ülkesini terk etmek zorunda kalanlar arasında.

‘ÖNCEKİ HAYATIMI DAHA ÇOK SEVİYORDUM’

Savaşın başlaması ile birlikte hayatının tamamen değiştini söyleyen İvan, “Daha en başından taşınmak ve başka bir ülkede yeni bir hayata başlamak zorunda kaldım. Şimdiye kadar her şey oldukça iyi, ama dürüst olmak gerekirse önceki hayatımı daha çok seviyorum.” diyor.

Türkiye’de yaşamaya başlayan İvan burada kalmaktan dolayı mutluluğunu şu sözerle dile getiriyor: Türkiye harika bir ülke, içinde harika insanlar var, tabi ki her ulusun kötü insanları var ki, burada ben de denk geldim ama genel olarak hoşuma gidiyor.”

Ukrayna’daki son duruma ilişkin ‘nereden başlayacağımı bilemiyorum’ diyen İvan, “Savaş bölgesindeki durum hakkında: Resmi kaynaklara göre her gün 1000 civarında asker ölüyor. Veya yaralanıyor ama bence bu sayı çok daha fazla. Çoğunlukla ağır silah ve askeri teçhizata acil ihtiyacımız olduğu için,tanklara karşı sadece silahlarla savaşmak için çok sayıda asker gönderilmişti. Profesyonel olmayan üst yönetim nedeniyle birçok askerin motivasyonu düştü.” sözlerine yer veriyor.

‘KIŞIN DAHA ÇOK HİSSEDECEĞİZ’

Ülkede birçok üretimin durduğunu dile getiren İvan “Fiyatlar her şey için yükseliyor. Ayrıca Rusya ve Beyaz Rusya’dan petrol ürünleri aldığımız için artan akaryakıt fiyatlarından da kaynaklandı. İş artık ülkeye para getirmiyor, ekonomi çatlamak üzere. Kışın daha çok hissedeceğiz. ABD ve AB tüm tahıl depolarımızı çıkarmaya çalışıyor, böylece ülkemize de açlık gelecek.’ ifadelerini kullanıyor.

Ukrayna’ya diğer ülkeler tarafından yeterli destek verilmediğini düşünen İvan, “Destek yeterli değil.Ülkeyi istikrarlı tutmak için her ay 7.5-8 milyar dolara ihtiyacımız var. Bu parayı bize kimse vermez” sözlerine yer veriyor.