Yeni salgın kapıda mı? Gizemli hepatit ile ilgili neler biliniyor?

70 Punto Dünya

Gizemli hepatit hastalığı 20 ülkede görüldü. İlk olarak İngiltere’de çıkan gizemli hepatit ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan açıklama geldi. Rusya’da çalışan Uzman Doktor Ceyhun Gümüş’e dünyayı tehdit eden gizemli hepatit hastalığını sorduk.

İlk olarak 5 Nisan’da İngiltere’de ortaya çıkan ve şimdiye dek bazı Avrupa ülkeleri ve ABD’de görülen gizemli hepatit hastalığı şu ana kadar sadece çocuklarda görüldü. Dünya Sağlık Örgütü, nedeni henüz bilinmeyen hepatit virüsü nedeniyle 1 çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Peki nedir bu gizemli hepatit büyük bir küresel salgın olacak mı?

Gizemli hepatit ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayan Uzman isim Ceyhun Gümüş laboratuvar incelemelerinin devam ettiğini belirtti. Gümüş yaptığı açıklamada, “Gizemli hepatit henüz etyolojisi tam olarak saptanmamış bir viral hepatit türü, şu ana kadar yapılan laboratuvar incelemelerde varılan muhtemel sonuç bir tür adenovirüs* olduğu.” ifadelerini kullandı.

ÖNLEM OLARAK NE YAPMAK GEREKİR?

Solunum yollarını ve bağırsak sistemine etki eden bir virüs olarak tanımlanan gizemli hepatit ile ilgili önlemleri Gümüş şöyle sıralıyor: Önlem için şu anlık net konuşmak çok güç, eğer adenovirüs olduğunu varsayarsak bulaşma yolu yakın temas, damlacık veya yeteri kadar temizlenmeyen ortak alanlar( havuz, spor salonu vs) veya enfekte kişinin dışkısı yoluyla bulaşabilir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Karaciğer iflasına kadar giden gizemli hastalık belirtilerine uzman isim, “Hastalık mide bulantısı ve ishalle başlıyor , daha sonra kaşıntı , ateş ve ilerleyen dönemlerde sarılıkla devam ediyor. Ağır enfekte hastalarda karaciğer iflası görülüyor” diyerek dikkat çekti. Küresel bir salgın olur mu sorusuna ise Gümüş henüz bunun erken olduğunu ve takip edileceğini belirtti.

0-16 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA GÖRÜLDÜ

Gümüş, gizemli hepatitin 0-16 yaş arası çocuklarda görüldüğünü bildirdi.

KORONAVİRÜS İLE BAĞLANTISI VAR MI?

En merak edilen sorulardan biri de gizemli hepatitin koronavirüs ile alakalı olup olmadığı. Her ihtimalin değerlendirildiğini belirten Gümüş, “Koronavirüs ile arasında bir bağ olduğunu elimizdeki şu anki verilerle iddia etmek güç, ama her vaka tüm ihtimaller dahilinde değerlendiriyor” açıklamasında bulundu.

  • Adenovirüs genellikle solunum yollarını ve bağırsak sistemini enfekte eden bir virüstür.