Cahit Özkan ne dedi? BAE krizinde peş peşe açıklamalar

70 Punto Türkiye

Siyaset dün akşamdan itibaren AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilgili yaptığı açıklamayı konuşuyor. AKP sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada Özkan’ın açıklamalarının partiyi bağlamadığını belirtti. Kulislerde konuşulan iddiaya göre ise Cahit Özkan’ın istifası istendi. Peki Cahit Özkan ne dedi tepkiler neler?

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Armağan Çağlayan’ın Youtube programına konuk olmuştu. Programda açıklama yapan Özkan, Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden geliştirilmeye çalışılan ilişkilere ilişkin, “15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz? Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize “Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?” dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…

Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti” ifadelerini kullanmıştı.

ÖMER ÇELİK’TEN TEPKİ

Bunun üzerine AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik gece bir paylaşım yapmış ve, “Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” demişti.

İSTİFASI İSTENİYOR İDDİASI

İsmail Saymaz, Twitter üzerinden bir iddiada bulundu. Saymaz yazdığı mesajda ‘Öğrendiğim kadarıyla AK Parti’de, Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan istifa etmesi istendi. Ancak Özkan, direniyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın