NATO toprağına ‘füze’ düştü! ABD tedbirli, Rusya ‘bizim değil’ diyor

Dünya

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Zelenskiy çok sayıda enerji merkezi ve Kiev’de iki yerleşim yerinin Rus güçleri tarafından vurulduğunu duyurmuştu. Yaşanan bu sıcak gelişmelerin ardından Polonya’dan beklenmedik bir haber geldi. NATO’nun 4. maddesi yeniden gündemde.

Polonya’da yer alan haberlerde, ülkenin Ukrayna sınırında bulunan Hrubieszow ilçesine bağlı Przewodow köyüne bir füze düştüğü bilgisi yer aldı. Meydana gelen patlamada 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Haber kısa süre içinde tüm dünyada son dakika oldu. Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’ın geçmiş tarihte yaptığı “Rusya’nın NATO topraklarını vuran bir atış kazara olsa bile NATO’nun yanıt verecek” açıklaması yeniden gündeme geldi.

Polonyo Hükümeti ‘acil’ koduyla toplanırken Estonya, Litvanya ve Letonya’dan “NATO topraklarının her karışı savunulmalıdır” mesajı geldi.

ABD TEDBİRLİ DAVRANIYOR

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder açıklamasında “Rus füzelerinin muhtemelen Polonya topraklarını vurduğuna dair basında çıkan haberlerin farkındayız.”Şu anda bu raporları doğrulayacak herhangi bir bilgimiz yok ve bunu daha fazla araştırıyoruz.” ifadelerini kullandı. Biden, net bir şey söyleyemeyeceğini ancak ellerindeki ilk bilgilerin Polonya’ya düşen füzenin Rusya tarafından fırlatılması olasılığının düşük olduğunu gösterdiğini belirtti.

RUSYA KABUL ETMEDİ

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Polonya medyası ve yetkililerinin Przewodow adlı yerleşim birimine ‘Rus’ füzelerinin düştüğü yönündeki iddiaları, durumu tırmandırma amacıyla yapılan kasıtlı provokasyon. Ukrayna-Polonya sınırına yakın Rus silahlarından herhangi bir saldırı olmadı. Polonya medyasının, Przewodow yerleşimindeki olay yerinden yayınladıkları füze parçalarının Rus silahlarına hiçbir dahli yok” denildi.

ZELENSKİY: RUS FÜZELERİ DOST ÜLKE TOPRAKLARINI VURDU

Yaptığı açıklamada Polonya’ya taziyelerini ileten Zelenskiy, “Bugün Rusya’nın saldırıları, Endonezya, Hindistan, Çin ve savaşı bitirme ihtiyacından bahseden diğer tüm ülkeler için verdiği yanıttır. Rusya bunu bitirmek istemiyor. Bu dünyaya Rusya’nın bir cevabı oldu. Üstelik bugünkü uyarımız aslında uzun zaman önce gerçekleşti. Terör sadece bizim sınırlarınızda değil. Zaten Moldova topraklarına yayıldı. Bugün Rus füzeleri dost ülkemizin toprakları olan Polonya’yı vurdu. İnsanlar öldü. Lütfen tüm Ukraynalı kardeşlerin taziyelerini kabul edin” ifadelerini kullandı.

NATO’NUN 4. MADDESİ GÜNDEMDE

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Milli Güvenlik Kurulunun yarın saat 12.00’de toplanmasına karar verdi Polonya Başbakanı Morawiecki, ülkesinin NATO üyesi olduğunu anımsatarak, NATO’nun 4. maddesini harekete geçirme seçeneğinin gündemde olduğunu söyledi.

BIDEN’DAN YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Başkan Biden,Polonyadaki füze olayı ile ilgili acil durum yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Biden bir gazetecinin sorusu; “Polonya’daki patlama hakkında şu ana kadar bildiklerinizi bize anlatır mısınız efendim?”
‘Hayır’ cevabını verdi.

NATO 4. MADDESİ NEDİR?

NATO Madde 4 ne diyor: Taraflardan herhangi biri, Taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm Taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır.