Telefon bağımlıları için yeni trafik ışığı çözümü

Dünya

Hong Kong kaldırımlarındaki trafik ışıkları telefonlarından başını kaldıramayanların güvenli bir şekilde karşıya geçmesine yardımcı olacak.

Hong Kong’daki kaldırımlar, “akıllı telefon bağımlılarını” ne zaman karşıya geçeceklerini uyarmak için kırmızı ve mavi ışık havuzlarıyla aydınlatılacak.

Bölge yetkilileri, altı aylık bir pilot programın parçası olarak dört yoğun kavşakta cihazlar kurdu.

Geleneksel “kırmızı adam” trafik ışığının yanında çalışan yeni teknoloji, telefonlarına yapışmış yayaların yola girmesini önlemek için kaldırımlara kırmızı bir parıltı yayacak. Karşıdan karşıya geçmek güvenli olduğunda, ışık maviye dönecek.

YAYGINLAŞMASI PLANLANIYOR

Ulaşım departmanına göre, bu yıl Ocak-Haziran ayları arasında 7,4 milyon nüfuslu şehirde yedi yaya ölümü bildirildi ve bunların çoğu yayaların davranışlarından kaynaklanıyor.

BENZER SİSTEMLERİN KULLANILDIĞI ÜLKELER VAR

Hırvatistan, Avusturya ve Almanya da benzer sistemler kullanıyor. Nisan 2016’da Münih’in kuzeybatısında bir şehir olan Augsburg, iki tramvay geçidine zemin trafik ışıkları yerleştirdi. Teknoloji uluslararası medyada yer aldı ve Almanya’daki ve yurtdışındaki diğer şehirler tarafından benimsendi.