Zelenskiy’den Türkiye’ye ‘rus turist’ sitemi

Dünya

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Türkiye bir yandan savaşta arabulucu rolü üstleniyor, diğer yandan Rus turistleri ağırlamaya hazırlanıyor” diyerek bunun ‘çifte standart’ olduğunu söyledi. Türkiye’den resmi bir yanıt henüz gelmezken MHP lideri Devlet Bahçeli, “Zeklenskiy, Türk milletine güvense daha iyi olur” dedi.

Bu arada Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, konu ile ilgili bir açıklama yaparak, Yunan basınında çıkan haberin içeriğinden koparılarak kasıtlı servis edildiğini duyurdu.

Bodnar,  “Ukrayna yönetiminin kamuoyuna yaptığı açıklamaların içeriğinden koparılmış bazı kısımları kasıtlı olarak yazma çabaları Ukrayna-Türkiye stratejik ortaklığına gölge düşüremez.” ifadesini kullandı. 

Zelenskiy, Yunan basınına ne dedi?

Yunan ERT televizyonuna bir mülakat veren Zelenskiy, gazetecinin “Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında barışçıl bir rol oynarken, ordusuyla Yunanistan’a meydan okuyor, bu çelişki değil mi” sorusuyla ilgili şunları söyledi:

  • “Savaşta olduğunuz zaman, aralarında tarihten gelen düşmanlıkları olan ülkeler dahil, etrafınızdaki tüm ülkeleri bir araya getirmek için her şeyi yapmak zorundasınız. Biz bu ülkeleri kendi yanımıza çekmek için her şeyi yapmak zorundayız çünkü ortaklara ihtiyacımız var.”
  • “Aksi halde Rusya’yı yenemeyiz. Burada tamamen dürüst olacağım, biz hem Yunanistan hem de Türkiye’nin desteğini alıyoruz. Ama aynı zamanda hem Yunanistan hem de Türkiye’ye yöneltmek istediğimiz sorularımız var. Her ülkenin kendi menfaatleri var.”
  • “Aldığımız destekler için minnettarım. Tüm Yunan halkının bizi desteklemesini isteriz. Diğer taraftan Yunanistan ekonomisinin önemli bir gelirinin turizmden geldiğini biliyoruz. Rus turistler de Yunan ekonomisine uzun yıllar boyunca önemli katkı sundu.”