Marmaris İçmeler yangınında son durum! Peş peşe açıklamalar

70 Punto Türkiye

Gelen son bilgilere göre Muğla’nın Marmaris İçmeler’de orman yangını çıktı. Yangının otele sıçradığı belirtildi. AFAD’dan yapılan açıklamada, ’Bölgede çıkan orman yangınından etkilenen bir otelde konaklayanlar tahliye edilmiş olup yaralı bulunmamaktadır.’ denildi. Yangının kontrol altına alındığı öğrenildi. Öte yandan yangının çıkış nedeni belli oldu.

Yangın, saat 16.00 sıralarında ilçe merkezindeki otogarın üst kısmındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda çıktı. Bölgeden yükselen dumanı görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbarla bölgeye sevk edilen Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, alevlere havadan ve karadan müdahaleye başladı. Bölgedeki çalışmalar sürdürülürken, yangının yerleşim yerlerini tehdit ettiği görüldü.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Çok kısa sürede kontrol altına alınacak diyebiliriz. Yerleşim yerleriyle ilgili tüm önlemler alınmış durumda. Hem havadan hem karadan müdahale devam ediyor. Oteldeki yangın kontrol altında. Yangın kontrol altına alınmak üzere.’ dedi.


KONTROL ALTINA ALINDI

Gelen son bilgilere göre yangın kontrol altına alındı. Muğla Valisi orman yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Yangın 17.30’da kontrol altına alındı.

YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ BELLİ OLDU

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınının kopan ağaç dalının elektrik tellerinin birbirine temas ettirmesi sonucu oluşan kıvılcımlar dolayısıyla çıktığı belirlendi.

Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi’nde yerleşim birimlerine yakın bölgede saat 15.30 sıralarında orman yangını çıktı. Edinilen bilgiye göre, İçmeler-Turunç yolu üzerinde yerleşim birimlerine çok yakın bölgede başlayan yangının çıkışından hemen sonra olay yerine hava ve kara araçları sevk edildi. Şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangına ilk etapta 7 helikopter ve 5 uçak havadan müdahale etti. Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı uçak, helikopter ve arazözlerin yanı sıra belediye ve itfaiye ekipleri de yönlendirildi. Sahil Güvenlik unsurları tarafından hava araçlarının su aldığı bölge deniz trafiğine kapatılırken, bölgedeki tekne trafiği kontrol altına alındı. Havadan ve karadan yoğun müdahale sonucu orman yangını kontrol altına alırken, soğutma çalışmaları başlatıldı.

Yangınının çıkış nedeninin belirlenebilmesi için çalışma başlatan ekipler, görgü tanıklarının verdiği bilgilerden yola çıkarak alevlerin çıkış noktasını tespit etti. İlk belirlemelere göre, bölgedeki bir ağacın kırılan dalının elektrik tellerinin üzerine düştüğü ve tellerin birbirine temas etmesi sonucu çıkan kıvılcımlar dolayısıyla yangının çıktığı bilgisine ulaşıldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

PAZAR AKŞAMINA KALMASIN’

Nemin yüksek olduğunu belirten Meteoroloji uzmanı Orhan Şen, ’Şuna dikkat çekmek istiyorum. Gece rüzgar eser. Yangının yayılma yönünde değişiklik yapabilir. Geçen sene de aynı şekilde gece santrale doğru yön değiştirmişti. Bugün yarın rüzgar gündüzleri yüksek değil. Pazar akşamına kalmasın. Geçen seneki yangında oradaydım. O zamanki meteorolojik şartlar farklı, çok kötüydü. Tek bir şey var; yerleşim yerlerine çok yaklamış vaziyette. Gece de artmayacak rüzgar, ters esebilir. Yön değiştirme ihtimaline ikaz yaptım.’ dedi.