Yeni dönemin gribi: Koronavirüs! Salgında son durum ne?

70 Punto Türkiye

2019 yılında tüm dünyayı etkisi alan koronavirüs salgını henüz bitmedi fakat aşı, toplumsal bağışıklık ve bilinçli mücadele ile etkisini azalttı. Vaka sayıları Türkiye’de haftalık 80 bin civarında seyrediyor. Bakan Koca yaptığı açıklamada 6.dalganın bittiğini söylemişti. Peki koronavirüs konusunda rahat etmeli miyiz? İşte detaylar…

Milyonlarca insanın hayatını etkileyen ilk olarak Çin’de görülen daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yeni grip olarak yoluna devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, ’Altıncı dalga giderek azalmaya başladı, günlük 5-6 binlerin altına kadar indi, hastaneye yatışlar belirgin şekilde düştü. Bazı hastanelerimizde Kovid klinikleri, yoğun bakımları tekrar kapanmaya başladı. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Ama bu bir daha olmayacak anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonra önce Avrupa’dan başlayıp sonra bize doğru gelen bir dalga Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir. Artık Kovid’le birlikte yaşamayı öğrendik. Daha çok korumamız gereken ileri yaşlarda, ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları  hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi, artık Kovid.’ demişti.

Peki yeni dönemin gribi olan koronavirüsten artık korkmamalı mıyız? ABD’de yaşayan uzman isim Derya Unutmaz bu soruya sosyal medya hesabından yanıt verdi. Unutmaz yaptığı açıklamada, ’Covid cephesinde asayiş berkemaldir…Haziran’da ve sonra da tekrarladığım gibi, pandemi süreci sona ermiştir, yani hiç umulmadık bir varyant daha çıkmadığı sürece-çok düşük ihtimal-artık kapanmalar, her türlü yasaklar vb pandemi şartları olmamalıdır. Bunların endişesiyle yaşamayın.’ ifadelerini kullandı.