Simpsons kehanetleri yeni sezonda ortaya çıkıyor!

70 Punto Kültür Sanat

Dünyanın en çok izlenen çizgi dizilerinden biri olan The Simpsons kehanetleriyle de oldukça popüler. Dünyada yaşanan her olay neredeyse daha önce Simpsons’da yer almıştı. Simpsons’ın yapımcılarından Matt Selman, yeni sezonda dizinin geleceği nasıl tahmin edebildiğini açığa çıkaracaklarını belirtti.

Şimdiye dek yayınlanan 33 sezon ile dünyanın en çok izlenen çizgi dizilerinden Simpsons, sonunda geleceği nasıl doğru bir şekilde tahmin ettiğini açıklayacak.

Sosyal medyada en çok konuşulan kehanetler arasında, Donald Trump’ın ABD Başkanlığı’na aday olması ve koronavirüs salgınının dünyaya musallat olması yer alıyor.

Deadline’a verdiği röportajda Matt Selman, 34. Sezon’da yayınlanacak bir bölümde geleceği nasıl bu kadar doğru şekilde tahmin ettiklerine dair bilgi verileceğini söyledi.

Selman, “Simpsonların geleceği nasıl bildiğini açıklayan çılgın bir kavramsal bölüm olacak. Aslında içinde bir sürü çılgın şey olan kavramsal bir bölüm ama The Simpsons’ın geleceği nasıl tahmin edebileceğine dair bir açıklama yapacak” dedi.

Simpsons ekibine yazar olarak 1997’de katılan Selman, daha sonra AL Jean ile birlikte 2020 yılında dizinin yapımcısı olmuştu.

Selman, “Şimdiye kadar gördüğünüz en iyi 34. sezon olacak” diye ekledi.

İŞTE AKILLARA KAZINAN SIMPSONS KEHANETLERİ

AKILLI SAATLER

1995 yılındaki altıncı bölümünde seyircisini selamlayan Simpsonlar, akıllı saatlere dönderme yapmıştı. ‘Lisa’nın Düğünü’ isimli bölümde Lisa Simpson’ın kocasının bileğinde bir akıllı saat vardı ve ikili bu saat üzerinden iletişim kuruyordu. İlk akıllı saat 2013 yılında oluşturuldu ve Simpsonlar bu teknolojiyi tam 18 yıl önce tahmin etmeyi başardı.

EBOLA VİRÜSÜ

Simpsons hayranları, dizinin 1997’deki Lisa’s Sax bölümünde ebola virüsünden bahsedildiğini fark etti. Bölümde, Marge, hasta oğlu Bart’a “Meraklı George ve Ebola Virüsü” adlı bir kitap okumasını öneriyodu. Bölüm çekildiğinde Ebola virüsü biliniyordu ancak virüs 2014 yılında dünya çapında salgın haline geldi.

AT ETİ SKANDALI

1994 sezonunun beşinci bölümünde Sweet Seymour Skinner’ın Baadasssss Song’unda, Lunchlady Doris, Springfield İlköğretim öğrencileri için öğle yemeği hazırlarken görüntülendi. Yemekte at etinin kullandığı ortaya çıktı. Bölümün yayınlanmasından 9 yıl sonra 2013 yılında İngiltere’deki sığır ürünlerinde at DNA’sına rastlandı.

ESKİ BEATLES MEKTUBU

İkinci sezondan 1991 tarihli “Brush With Greatness” bölümünde Beatles ile ilgili bir kehanet ortaya çıktı. Bölümde Ringo Star’ın onlarca yıl önce gruba gönderilen hayran mektuplarını yanıtladığı görüldü. 2013 yılının Eylül ayında, gerçek hayatta, iki Essex Beatles hayranı, 50 yıl önce Beatles’a gönderdikleri bir mektuptan Paul McCartney’den bir yanıt aldıklarını açıkladı.

DISNEY’IN FOX’U SATIN ALMASI

1998 yılında bir Fox dizisi olan Simpsonlar, kendi stüdyolarının Disney tarafından satın alınacağını tahmin etti. 10’uncu sezonun “When You Dish Upon A Star” isimli bölümünde Fox, Disney’e satıldı. Aralık 2017’de Disney, 21st Century Fox’u 52.4 milyar dolar karşılığında satın aldığını açıkladı.

LADY GAGA

Simpsons’un 23. sezon finalinde Lady Gaga, Super Bowl’un devre arasında sahne alıyordu. 2012’de yayımlanan bir başka bölümde ise Lady Gaga Springfield sakinleri için verdiği konserde havada asılı duruyordu. Lady Gaga, beş yıl sonra, Houston NRG Stadyumu’nun çatısından uçarak Super Bowl’da sahne aldı.

KORONAVİRÜS

Ebola virüsüne benzer bir kehanet koronavirüs içinde gerçekleşti. 1993 yılında yayınlanan bölümde Simpsonlar, koronavirüse gönderme yaptı. Dördüncü sezonda “Marge in Chains” adlı bölümde, Springfield’a yanlışlıkla bir Japon fabrika işçisi tarafından “Osaka Gribi” bulaştırılırdı. Kasabadaki insanlar virüse çözüm ararken, yıllar sonra virüs’ün Kovid-19’a benzerliği belirlendi. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan ve pandemi olarak isimlendirilen koronavirüs Simpson’ın kehanetleri arasına girdi.

SHARD BİNASI

İngiltere’nin en yüksek binası olan ve yapımına 2009 yılında başlanan The Shard’ın Simpson’un 1995 yılında yayımlanan bir bölümünde Londra semalarında görünmesi artık şaşırtıcı değil… İzleyiciler Big Ben ve Tower Bridge’i bir anlığına gördüler ve ikonik gelinin arkasında The Shard’a çok benzeyen sivri uçlu bir gökdelen vardı ve hatta yeri bile tam olarak bilinmişti…

BEYRUT PATLAMASI

Ağustos ayında Lübnan’ın başkenti Lübnan’da gerçekleşen korkunç patlamanın ardından, Sipmsons yine tüm dünyada konuşulmuştu. Simpsonlar dizisinde Beyrut patlamasının benzeri yayınlanmıştı. Büyük bir patlama sonucunda liman yakınında yerde oluşan mantar şeklindeki bulutun her yere yayıldığı görülmüştü. Benzer görüntüler yine Sipmsons’ın bir bölümünde de yayınlanmıştı. Simpsons hayranları Beyrut patlamasının ardından bu görüntüleri paylaşmıştı.

APPLE

Akıllı telefonlar henüz icat edilmemişken, The Simpsons’ın 1994 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde dokunmatik telefon görülümüştü. Logo da ise şu an günümüz teknolojilerini kasıp kavuran apple şirketinin ‘elma’ şekli bulunuyordu.

DONALD TRUMP

19 Mart 2000 tarihinde yayınlanan bölümde, Trump’tan ‘ABD eski Başkanı’ olarak bahsedilmişti. Trump bu bölümün yayınlanmasından yıllar sonra 2016’da ABD Başkanı seçildi ve göreve başladı.

İKİZ KULELER 

1993’teki bir bölümde ise duvardaki tabloda ikiz kulelere benzer bir yapının dumanlar altında olduğu görülüyor.