Marmaris yangınında son durum! Şahan Gökbakar’dan dikkat çeken paylaşım

70 Punto Türkiye

Muğla Marmaris’te akşam saatlerinde yangın çıktı. 4 ilden gelen ekipler yangına müdahale ediyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan kötü manzaralara karşı ekipler teyakkuz halinde. Yangının bir an önce söndürülmesi için çalışmalar aralıksız sürüyor. İki Bakan çalışmaları takip etmek için bölgede. Yangınla ilgili Şahan Gökbakar’ın paylaşımı gündeme oturdu. İşte son yaşananlar…

Muğla’nın Marmaris ilçesinde akşam saatlerinde ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın şiddeti ile büyüyen yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Yangının bazı bölgelerde yayılım hızının yavaşladığı belirtildi. Rüzgarın da etkisinin azalmasıyla birlikte yayılımı engellenmiş durumda. 

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yaşananları anbean Twitter hesabından aktarıyor. Oktay son yaptığı paylaşımda, ‘Yüreğimiz yanmaya devam ediyor, yangın kontrol altına alınmış değil. Karadan müdahalenin zorlaşmasına rağmen söndürme ekipleri aralıksız çalışmaya devam ediyor. Hedefimiz en azından hava aydınlanana kadar alevlerin büyümesini engellemek. Zor bir gece daha bizi bekliyor.’ ifadelerini kullandı. 

BAKANLAR BÖLGEDE

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris’te orman yangınını bölgede incelemek üzere bölgeye geldi. Burada açıklamalarda bulunan Kirişci “Sabah gün ağardığında 20 helikopter 14 tane de uçağımız ile yukardan atışlarımıza başlamış olacağız.” dedi.

HAVADAN MÜDAHALE SONA ERDİ

Marmaris’te kızılçam ağaçlarla kaplı ormanda çıkan yangına ilk dakikalardan itibaren helikopterle sürdürülen müdahale, havanın kararmasıyla sonlandırıldı. Muğla orman ekipleri yangına müdahale ederken, bölgeye İzmir, Antalya ve Denizli’den de çok sayıda arazöz ve orman işçisi sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

ŞAHAN GÖKBAKAR’DAN PAYLAŞIM

Geçen yıl orman yangınlarıyla mücadelede öne çıkan isimlerden biri olan Şahan Gökbakar’dan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Bölgeden fotoğraflar paylaşan Gökbakar şu ifadeleri kullandı: Bakın henüz hava aydınlık iken, bu halde yanan bir yangın… Havadan ucakla mudehale edilir mi? EDİLİR! NEREDE UÇAKLAR??? UÇAKLAR NEREDE??? BU YANGIN YINE O KADAR BÜYÜK BIR ALANI YOK EDECEK Kİ!!! YAZIK! KIŞ BOYU BU ANI SÖYLEDİM!!! NEREDE BU UÇAKLAR???

Daha sonra bir paylaşım daha yapan Gökbakar, ‘Geçen yaz da Orman ekipleri, itfaiyeler, donanma ve jandarma, gönüllüler ve köylüler canla başla mücadele etti. Bu yangında da eminim herkes canı pahasına mücadele ediyor ve edecek. Ama bunun havadan müdahale olmadan olmayacağını geçen sene gördük. Bu gerçeği unutalım mi???’ ifadelerine yer verdi.

CNN TÜRK’te doğa programı yapan Güven İslamoğlu ise Gökbakar’a tepki gösterdi. İslamoğlu ünlü sanatçının tweetini alıntılayarak şu sözlerle tepki gösterdi: Uçak helikopter yangını söndürmez… Dip örtü yanıyorsa kara müdahalesi önemli… Alanda mücadele eden insanların moralini bozmayın…. Ben söylemiştim ne demek ????? 20 uçak 55 helikopter var…2 görüntü ile yorum yapmayın. 

Yangını İHA lar termal kamera ile tesbit etmiş…