Rusya – Ukrayna savaşında son durum! ‘Birkaç hafta içinde ele geçirecek’

70 Punto Dünya

Rusya – Ukrayna savaşı 100 günü geride bıraktı. Ölüm kalım mücadelesinin verildiği Ukrayna’da ABD basını bölgeden son durumu yazdı. Öte yandan Ukrayna’nın cephaneliğinin az kaldığı öğrenildi. İşte Rusya – Ukrayna savaşında son durum.

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post’a konuşan ABD’li üst düzey yetkililer Rusya’nın birkaç hafta içinde Luhansk’ı tamamını ele geçireceğini söyledi. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 109 gündür devam ederken ABD’li üst düzey bir yetkiliden endişe yaratacak açıklamalar geldi.

“RUSYA BÖLGEYİ ELE GEÇİRECEK”

İsmini açıklamayan ve ABD Savunma Bakanlığı’nda görevli üst düzey bir yetkili, Rusya’nın birkaç hafta içinde Luhansk bölgesinin kontrolü ele geçireceğini söyledi. Yetkili, Rusya’nın Donetsk’i de ele geçirmeyi planladığını fakat Ukrayna güçlerinin mücadelesi sayesinde bunu gerçekleştiremeyeceğini dile getirdi.

Yetkili, “Donetsk’i ele geçiremeseler bile bu Rusya için bir zafer olacak çünkü fiilen yeni bir cephe açılacak” dedi.

İsmini açıklamak istemeyen yetkili, “Ukrayna’nın Luhansk’taki şehirleri Severodonetsk ve Lysychansk baskı altında ve birkaç hafta içinde Rus güçleri ele geçirebilir” dedi. Yetkili ayrıca Ukrayna güçlerinin de direniş gösterdiğini, “Ukraynalılar gerçekten çok iyi bir iş yapıyor” sözleriyle dile getirdi.

UKRAYNA’NIN CEPHANESİ AZALDI

Ukrayna’nın elindeki cephaneyi büyük oranda tükettiği ve artık tamamen Batı’dan gelecek silah yardımlarına bağlı olduğu ifade ediliyor. Ukrayna’nın direnebilmesi için silah akışının devam etmesi gerekiyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı devam ederken, kritik önem taşıyan Severedonetsk kentindeki çatışmalar sürüyor. Kentte bir sokak savaşı yaşanırken, Rusya’nın yoğun biçimde top atışı kullandığı ifade ediliyor.

Ukrayna ordusu, Rusların top atışına sınırlı kaynaklarla karşılık vermeye çalışıyor ancak mühimmatları hızla azalıyor. Mikolayiv Valisi Vitali Kim yaptığı açıklamada, güney cephesinde savaşın tamamen topçu mücadelesine dönüştüğünü belirtirken, Rusya’nın atış gücünün çok daha yüksek olmasına dikkat çekti. Kim, “ABD ve Avrupa’nın yardımı çok önemli” derken uzun menzilli silahların acilen kendilerine ulaştırılması çağrısı yaptı.

STOKLAR TÜKENDİ

Ukrayna’nın askeri istihbarat birimi Başkan Yardımcısı Vadim Skibitski de, cephanenin azalması sebebiyle savaşta gerilediklerini duyurdu. 100 günü geçen savaşta Rusya karşısında cephelerde kaybetmeye başladıklarını söyleyen Skibitski, Ukrayna’nın durumunun Batı’dan gelecek ağır silahlara bağlı olduğunu söyledi. Skibitski “Bundan sonra her şey Batı’nın bize vereceklerine bağlı. Ukrayna’nın bir ağır silahına karşılık Rusya’nın 10-15 silahı var. Batılı ortaklarımız bize ellerindekinin yalnızca yüzde 10’ununu verdi” dedi. ABD istihbarat raporlarında da, Ukrayna stoklarında sadece NATO mühimmatlarının kaldığı ve Ukrayna’nın direnebilmesi için silah akışının devam etmesi gerektiği belirtildi.