Makedonya’ya vize var mı? Kuzey Makedonya’ya nasıl gidilir?

70 Punto

Masterchef 2022 heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Masterchef 2022’nin ekrana gelen son bölümde yarışmacılar Makedonya’ya gitti. Birçok vatandaşta Makedonya’ya nasıl gidilir, vize var mı sorusunu soruyor? İşte Makedonya’ya vize, pasaport işlemleriyle ilgili tüm detaylar…

Makedonya, Kuzey Makedonya, resmî adıyla Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Balkanlar’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. 1991’de Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsız olmuştur. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Başkenti Üsküp olan Makedonya’ya Türkiye’den pek çok kişi sık sık gitmektedir. Mutfağı da Türk mutfağına benzeyen Makedonya’da Makedonca ve Arnavutça konuşulur. Yüzde 3,9 oranında Türkler yaşamaktadır.

MAKEDONYA’YA VİZE VAR MI?

Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Öğrenim ve çalışma amaçlı gelecek kişiler vizeye tabiidir. Makedonya’da 90 gün boyunca pasaportunuzla seyahat edebilirsiniz.

MAKEDONYA DİNARI KAÇ TL?

1 Makedon Dinarı (MKD) fiyatı, anlık olarak 0,3137 TL’ye karşılık gelmektedir.

MAKEDONYA’YA NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den iki havayolu şirketi Makedonya’nın başkenti Üsküp’e uçuşlar düzenlemektedir. Makedonya’ya Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile vizesiz giriş yapabilir, 90 gün boyunca ülkede dolaşma hakkına sahipsinizdir. Türkiye’den her iki havayolu şirketi Türk Hava Yolları ve Pegasus Makedonya’ya uçuşları mevcuttur. Otobüs ile seyahat için ise Yunanistan ve Bulgaristan’dan geçmek zorunda olduğunuz için vize almanız gerekiyor.