YKS’ye damga vuran Mostar Köprüsü sorusu! Galdalf akıllara geldi

70 Punto

Mostar Köprüsü ne zaman, hangi dönemde, kim tarafından yapıldı? sorusu YKS sonrası en çok aranan soru oldu. 3 milyon 243 bin 425 adayın girdiği YKS’nin ilk oturumu TYT’de sorulan soru sınavdan çıkan öğrenciler tarafından arandı. Öte yandan körpü Yüzüklerin Efendisi Gandalf’ı akıllara getirdi.

YKS maratonu başladı. Milyonlarca öğrenci heyecan içinde tüm sene hazırlandıkları sınavda hayallerini gerçekleştirmek için ter döktü. Bu senenin cevabı en çok aranan sorularından biri ise Mostar Köprüsü ne zaman, hangi dönemde, kim tarafından yapıldı? oldu.

MOSTAR KÖPRÜSÜ NEREDE?

Mostar Köprüsü Balkanlar’da Bosna Herkes sınırları içinde yer alıyor.

YKS sorusu Mostar Köprüsü ne zaman, hangi dönemde, kim tarafından yapıldı?

 Kardeşlik simgesi şeklinde de bilinmekte olan Mostar Köprüsü, 1997 senesinde UNESCO ve Dünya Bankası’nın önderliğinde köprü bir kez daha inşa edilmeye başlanmıştır.

MOSTAR KÖPRÜSÜ KİM TARAFINDAN YAPILDI?

Köprü Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 senesinde yapıldı. Ancak 93 senesinde Boşnak Hırvat savaşı esnasında yıkıldı. Köprü daha sonra restore edilerek 2004’te yeniden açıldı.

Yani köprü yıkıldığı tarihe kadar 427 yıl kullanıldı.

GANDALF AKILLARA GELDİ

Öte yandan Mostar Köprüsü, Yüzüklerin Efendisi’nin kadim büyücüsü ‘Galdalf’ı akıllara getirdi. Gandalf Moria’da Balrog ile savaştığı sırada Mostar Köprüsüne çok benzeyen bir köprü üzerine duruyordu. 70 punto