Formula 1’e yeni marka! Tarihinde ilk kez oluyor

70 Punto Spor

Alman üretici Audi, 2026 sezonundan itibaren Formula 1 Dünya Şampiyonası’na motor tedarikçisi olarak katılacak. Projenin merkezi, Bavyera eyaletine bağlı ve diğer Audi Sport organizasyonlarına da ev sahipliği yapan Neuburg an der Donau kasabasında olacak.

Tarihinde ilk kez F1’de yer alacak Audi’den yapılan açıklamada ise hangi takımla işbirliği yapacaklarının yıl sonunda duyurulacağı ifade edildi. Audi’nin, şampiyonada Alfa Romeo adıyla yarışan İsviçre merkezli Sauber takımının hisselerini satın alması bekleniyor

F1 CEO’su Stefano Domenicali: “İkonik bir otomotiv markası olan Audi’yi Formula 1’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu, büyümeye devam eden global çaptaki platformumuzun gücünü gösteriyor. Aynı zamanda 2026’da sürdürülebilir yakıtlı hibrit motorlara geçişimizin otomotiv sektörü için geleceğe yönelik harika bir çözüm olduğunun da büyük bir kabulü anlamına geliyor. Hepimiz Audi logosunu gridde görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz ve planlarıyla ilgili daha fazla detayı zamanı geldiğinde kendilerinden duyacağız.” dedi.