Hawaii Üzerinde Yeşil Lazerler Görüntülendi

Bilim

Hawaii Üzerinde Yeşil Lazerler Görüntülendi

28 Ocak’ta Hawaii adalarının yukarısında, gece gökyüzünü delen, Matrix’in kodlarına benzeyen yeşil bir lazer görüldü.

Sahne, Hawaii’nin en yüksek zirvesinin tepesindeki bir teleskoptan kameraya yakalandı.

Neyse ki bu, Dünya’yı yaşam belirtileri için tarayan bir uzay gemisi değildi. Görünüşe göre gizemli yeşil ışınlar aslında yörüngedeki bir uydudan geldi.

Başlangıçta, teleskopun ortak sahibi olan Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’ndeki (NAOJ) uzmanlar, Twitter’da yeşil ışığın muhtemelen ICESat-2 olarak bilinen yörüngedeki bir uydudaki bir radar cihazından geldiğini duyurdu.

ICESat-2’nin sahibi NASA’dır ve Dünya’nın deniz buzunun, buz tabakalarının ve ormanlarının kalınlığına göz kulak olmak için kullanılır.

Ancak NAOJ, lazer ışını görüntülerini güncelledi ve yörüngeye göre bunun NASA olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

YouTube videosundaki bir not, “ICESat-2 ATLAS üzerinde çalışan bir NASA bilim adamı olan Dr. Martino, Anthony J.’ye göre, bu onların enstrümanı tarafından değil, başkaları tarafından yapılıyor” diye açıklıyor.

Çin’in Daqi-1 uydusu geçen yıl nisan ayında fırlatıldı ve ICESat-2’ye benzer şekilde atmosferik çevre izleme uydusu.

Bu, küresel karbon seviyelerinin yanı sıra atmosferik kirliliği izlemek için Dünya etrafında yörüngede olduğu anlamına gelir.

Daqi-1, Aerosol ve Karbondioksit Tespit Lidarının kısaltması olan ACDL dâhil olmak üzere, bunu yapmasına yardımcı olacak 5 araç içerir.

Lidar, lazer görüntüleme, algılama ve mesafe belirleme kelimelerinin kısaltmasıdır ve biraz sonar gibi çalışır. Ancak bir alanın haritasını çıkarmak için ses dalgaları göndermek yerine lazer ışınları gönderir.

ACDL söz konusu olduğunda, Dünya atmosferindeki çeşitli molekülleri tespit etmek için belirli dalga boylarında çift dalga boylu lazerler gönderebilir.

Bu lazer ışınlarının geri dönmesi için geçen süre, atmosferin ve aşağıdaki zeminin bileşimi hakkında bilgi sağlar.

Her şey planlandığı gibi giderse uydu, Çin’in hava kirliliğini takip etme planlarının sadece başlangıcı olacak.

Mart 2021 basın açıklamaya göre, Çin gelecekte atmosferik kirliliği izlemek, çevre yetkililerine uzaktan algılama veri desteği sağlamak ve ayrıca küresel iklim değişikliğine ilişkin bilimsel araştırmaları desteklemek için kullanılacak bir dizi Daqi uydusu üretecek.

Çin bu hedefe ulaştıkça, bu yeşil atmosferik tespit lazerlerinin daha yaygın hale gelip gelemeyeceği henüz görülmedi.