Haas Takımı Mick Schumacher ile yollarının ayrıldığını açıkladı

70 Punto Spor

Özlem Dede / 70 Punto Haas Formula 1 takımı, Mick Schumacher’in bu hafta sonu yapılacak olan sezonun son yarışının ardından takımdan ayrılacağını açıkladı.

Schumacher’in Haas’tan ayrılması sürpriz bir haber değil, zira kaynaklar birkaç ay önce Schumacher’in takımda tutulmayacağını ve Ferrari’nin genç sürücü programından çıkarılacağını doğruluyorlardı.

Takım patronu Guenther Steiner herhangi bir karar alınmadığını söylese de, son haftalarda Mick’le yollarını ayırma kararları oldukça netti.

Tecrübeli bir isim isteyen Haas, Antonio Giovinazzi ile görüşse de, tercihini Nico Hulkenberg’den yana kullandı. Henüz resmi açıklama gelmese de, kısa süre içerisinde Hulkenberg – Haas duyurusunun yapılması bekleniyor.

Steiner, “Geride kalan birkaç yıl boyunca takıma verdiği katkılardan dolayı Mick Schumacher’e teşekkür etmek istiyorum.”

“Mick’in alt kategorilerdeki başarıları çarpıcıydı ve Haas F1 Takımı’nda geçirdiği süre zarfında, bir sürücü olarak gelişmeye devam etti. Bu süreç, bu yılın başlarında ilk F1 puanını kazanmasıyla devam etti.”

“Takım, gelecek için farklı yönlere gitmeyi seçerken, Mick’e kariyeri ve gelecekteki adımları için en iyi dileklerini sunuyor.” dedi.

Schumacher, Haas’ta geçirdiği iki yıllık süre zarfında bir dizi “büyük” kaza yaptı ve bundan ötürü takımın bütçesini olumsuz yönde etkiledi.

Geçen yıl, gridin en kötü aracıyla zaman zaman iyi yarışlar çıkaran Mick, bu yıl çok daha iyi bir araca sahip olsa da, özellikle sıralama turlarında Kevin Magnussen’in gerisinde kaldı.

Spora bir yıl ara verdikten sonra bu yıl koltuğa dönen Magnussen şimdiye kadar 25 puan toplarken, Mick sadece 12 puan aldı ve genel olarak beklentilerin altında kaldı. Sonuç olarak da koltuğunu kaybetti.

Ralf Schumacher, Haas’ın Mick’e karşı olumlu olmadığını söylemişti

Mick Schumacher’in 2023’te Haas’ta kalması pek olası değilken Ralf Schumacher, takımın 23 yaşındaki oyuncuya yaklaşımı hakkında güçlü bir karar verdi.

Ralf Schumacher, Haas Takım Patronu Gunther Steiner’a, takımın Mick Schumacher’ı gelecek yıl tutma ihtimalinin düşük olduğunu ve onun performanslarından “hiçbir zaman tatmin olmadıklarını” iddia etti.

Schumacher’in takımdaki yeri son birkaç haftadır şüpheliydi ve 2023’te yerini Nico Hulkenberg’e bırakabileceği spekülasyonları yapılıyor.

Bu nedenle Ralf, Steiner’in son haftalarda yeğeni Mick’e karşı davranışının “olumlu” olmadığına inanıyor ve onun takımı yönetmesini eleştirdi.

Sky Sports’a verdiği demeçte, “Haas’ın Mick’in lehine karar vereceğini sanmıyorum, aksi takdirde bunu uzun zaman önce yaparlardı.”

“Bence takımın Mick’le başa çıkma şekli ve Takım Patronu Guenther Steiner’in ‘açıklığı’ – bunu sadece kibarca anlatacağım – mutlaka olumlu değil.” dedi