Pınar Gültekin için adalet aranıyor! Peş peşe açıklamalar

70 Punto Türkiye

Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği infial yaratan Pınar Gültekin davasında dün karar çıkmıştı. Karar sonrası katil Cemal Metin Avcı’ya ‘haksız tahrik indirimiyle’ 23 yıl hapis cezası verildi. Karar kesinleşirse Metin Avcı, 14 yıl ve 4 ay sonra cezaevinden çıkacak. Karara tepkiler peş peşe geldi. 27 yaşında katledilen Pınar Gültekin için adalet aranıyor.

İki yıl önce Muğla’nın Menteşe ilçesi Karabağlar Yaylasında Cemal Metin Avcı ile tartıştıktan sonra bayılan ve ardından canlı canlı varile konularak üzerine benzin dökülerek yakılan ve üzerine beton dökülen Pınar Gültekin cinayeti davasında karar açıklandı. 

Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan 13’üncü ve karar duruşmasında sanıklara son sözlerinin sorulmasının ardından karar açıklandı. Kararda Pınar Gültekin’in katil zanlısı Cemal Metin Avcı’nın eylemi haksız tahrik altında işlediğinin anlaşıldığın ve cezasında indirime gidilerek 23 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, diğer sanıklar Mertcan Avcı, Ayten Avcı, Selim Avcı, Eda Karagün ve Şükrü Gökhan Orhan’ın ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçunu işlediklerinin sabit olmaması’ nedeniyle beraatlerine karar verildi.

BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, gündem konusu olan karar hakkında gelişme yaşandı. Başsavcılıkça, Cemal Metin Avcı’nın aldığı 23 yıl cezanın az bulunması ve kardeşi Mertcan Avcı’nın beraat kararlarının istinafa taşınacağı açıklandı.

BAKAN YANIK’TAN AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Muğla’da canavarca öldürülen Pınar Gültekin davasıyla ilgili verilen kararın kabul edilemez olduğunu belirterek, kararı istinaf edeceklerini bildirdi. 

Bakan Yanık’ın Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

“Muğla’da Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında verilen cezaya “ağır tahrik” sebebiyle indirim uygulanmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

En başından itibaren müdahil olup yakından takip etmekte olduğumuz davada, tasarlayarak ve kasten Pınar Gültekin’i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz.

Kamu vicdanını ve adalete olan güveni zedeleyici bu karara itiraz etmek, hepimiz için bir vatandaşlık hakkıdır.”

1 thought on “Pınar Gültekin için adalet aranıyor! Peş peşe açıklamalar

Comments are closed.