Galaksinin gizemleri açığa çıkabilir! Aşırı derecede küçük yıldızlar keşfedildi

Bilim

Andrew Griffin / Independent / Bilim insanları alışılmadık derecede “zayıf” kırmızı dev yıldızlar buldu. Bu yeni yıldız türü galaksimizin gizemlerinin bazılarını açıklayabilir. Samanyolu galaksimizde etrafa saçılmış milyonlarca kırmızı dev var. Bu yıldızlar Güneş Sistemi’mizin geleceğine dair bir bakış sunuyor: Yaklaşık 4 milyar yıl kadar sonra Güneş’imiz, etrafımızı saran bu soğuk ve parlak cisimlerden biri haline gelecek.

Fakat bilim insanları uzun zamandır etrafta bu yıldızların daha zayıf versiyonlarının da olabileceğini düşünüyordu. Artık nihayet bu yıldızların varlığını doğrulayabildiler.

Çalışmanın baş yazarı Sidney Üniversitesi’nden Yaguang Li, “Samanlıkta iğne aramaya benziyor” dedi.

Bilim insanları bu tuhaf küçük yıldızların nasıl bu kadar küçük olabildiğinden hâlâ emin değil. Fakat bu yıldızların çoğu, iki yıldızın yerçekimiyle birbirine bağlandığı çift yıldızlı sistemlerde bulunuyor ve küçük yıldızların bu durum sonucunda barındırdıkları maddenin bir kısmını kaybetmiş olması muhtemel.

Li, “Nispeten küçük kırmızı devler söz konusuysa, bir eşlikçinin varlığının da olasılıklar dahilinde olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Independent Türkçe Çeviri : İrem Oral

Bir cevap yazın