‘Ekrem İmamoğlu’ kararı sonrası gözler Saraçhane’de! Altılı Masa’nın adayı belli olabilir

Türkiye

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada karar açıklandı. İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Karar sonrası İYİ Parti Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu Saraçhane’de halka hitap etti. Bu esnada Kılıçdaroğlu Almanya ziyaretini yarıda keserek Türkiye’ye döndü. Kılıçdaroğlu’nu havalimanında Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer karşıladı.

Mahkeme, İmamoğlu’nun, siyasi yasak içeren Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 53. maddesinde belirtilen belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına da karar verdi.İmamoğlu kararla ilgili “Benim için yok hükmündedir” yorumunu yaptı ve “Bizim 2023 ideallerimiz var. Milletimizi aydınlık günlere taşımak adına 2023 yılında seçimlerde bu ülkenin üstüne çökmeye çalışan zihniyeti hep birlikte göndereceğiz. İstanbul’da başardık, Türkiye’de başaracağız” diye konuştu.

KRİTİK GÜN

Altılı Masa liderleri, İmamoğlu’na verilen hapis cezası sonrası bugün günü İstanbul’da ortak miting yapma kararı aldı. Altılı Masa’nın bu mitingde ortak adayı açıklaması bekleniyor.

“GÜLÜMSEMEYİ SÜRDÜR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya gezisini sonlandırarak İstanbul’a döndü. Kılıçdaroğlu, Saraçhane’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçerek İmamoğlu’nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, “Sayın Başkan, hiç moralini bozma. Gülümsemeni sürdür. 16 milyon insana, gülümsemeyle hizmet et. Bundan en ufak bir endişen olmasın: 16 milyon seni kucaklıyor” dedi.

AKP CEPHESİNDEN HENÜZ AÇIKLAMA YOK

AKP cephesinden karara dair henüz önemli bir açıklama gelmedi. Ancak AKP’ye yakın isimler Ekrem İmamoğlu kararının ‘Kılıçdaroğlu’ ve Erdoğan’a karşı yapılmış bir operasyon olarak değerlendirdi. Bunun sebebini ise hapis cezası alan İmamoğlu’nun mağdur olması ve halk tabanınından artı puan kazanması…

EKREM İMAMOĞLU’NDA NEDEN DAVA AÇILDI?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019’da Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde bir konuşma yaptı.

İmamoğlu konuşmasında, “seçim döneminde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız şekilde kullanıldığını, kampanya süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran bir dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarda bulunduklarını” söyledi.

İmamoğlu, “iktidarın İstanbul’da seçimi, YSK kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini” savundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 4 Kasım 2019’da İmamoğlu’nu kastederek “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum. Bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar bedava değil” dedi.

İmamoğlu aynı gün İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklama sırasında Soylu’nun bu sözlerinin hatırlatılması üzerine, “31 Mart’ta seçimi iptal edenler, ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamayla ilgili olarak, YSK’nın yazılı suç duyurusunda bulunması ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Savcılığın hazırladığı iddianame, 28 Mayıs 2021’de Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesin tarafından kabul edildi ve İmamoğlu için hapis cezası ve siyasi yasak talep edilen dava süreci başladı.