Mersin yangınında ikinci gün! Kontrol altına alındı

70 Punto Türkiye

Mersin’de dün başlayan orman yangını etkisi sürdürmeye etti. Gece boyunca da söndürme çalışmaları devam etti. Yangın kontrol altına alındı. Bakan Koca yaralılarla ilgili son durumu aktardı. İşte detaylar…

Mersin’in Gülnar ilçesinde dün sabah başlayan ve rüzgarın da etkisiyle Silifke ilçesindeki bir mahalleye kadar yayılan yangın, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayıldı.

Mahallede farklı mevkilere sıçrayan yangın nedeniyle bir akaryakıt istasyonu, dinlenme tesisi ve bazı evler tedbir amacıyla boşaltıldı.

Bölgede gece boyunca yer ekiplerinin yanı sıra gece görüş ve uçuş sistemli 3 helikopterle yangına müdahale edildi. Yeşilovacık Mahallesi’ndeki farklı noktalara sıçrayan yangına sabah saatlerinde de hava ve yer ekiplerinin müdahalesi sürdü.

NÜKLEER SANTRAL AÇIKLAMASI

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, CNN TÜRK canlı yayınına bağlanarak “Mersin-Antalya Karayolu’nda ulaşım sağlandı. Yangın tamamen kontrol altına alınamadı. Akkuyu Nükleer Santral inşaatını tehdit etmiyor. Rüzgar şiddetli, zaman zaman da yön değiştiren bir rüzgar var. Bu çalışmaları güçleştiren bir unsur. Yaz aylarını geride bırakmış olsak da yangının mevsimi olmaz aslında, şartlar oluştuğunda her mevsimde yangın oluşur. Maalesef yüzde 90’ı insan ihmaliyle çıkan yangınlar. Yangının sebebiyle alakalı emniyet birimleri çalışmalarını sürdürüyorlar” ifadelerini kullandı.

KONTROL ALTINA ALINDI

Gelen son bilgilere göre Mersin’deki yangın kontrol altına alındı.

25 KİŞİ YARALANDI

Sağlık Bakanı Koca, Mersin’in Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınından 25 kişinin etkilendiğini, tedavisi devam eden 8 kişiden 1’inin hayati tehlikesi bulunduğunu açıkladı.