Dünyanın gözü Rusya’da! Peş peşe açıklamalar: Başlamış olan durmayacak

70 Punto Dünya

Dünya, Rusya’dan gelen son dakika Wagner gelişmesini konuşuyor. Wagner, resmen Rusya’ya karşı savaş açtı. Kremlin’den peş peşe açıklamalar geldi. 24 Haziran’da meydana gelen bu olay 24 Şubat Rusya – Ukrayna savaşını hatırlattı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında aktif rol üstlenen Rus paralı asker grubu Wagner ile Rus ordusunun yöneticileri arasında tansiyon yükseldi. Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un, Wagner askerlerini yok etmek için operasyonlar düzenlediğini iddia ederek, “Rus Silahlı Kuvvetleri, Wagner PMC kamplarına füze saldırısı düzenledi. Çok sayıda yoldaşımız öldü, bu savaşa nasıl yanıt vereceğimize biz karar vereceğiz” dedi.

Şoygu ve Gerasimov’un cezalandırılması gerektiğini söyleyen Prigojin, “Ülkenin askeri liderliğinin getirdiği kötülük durdurulmalı. Askerlerin hayatlarını ihmal ediyorlar. Onlar adalet kelimesini unuttular, biz onu geri getireceğiz. Binlerce Rus askerinin hayatını mahveden ve adamlarımızı yok edenler cezalandırılacak. Bize karşı koymaya çalışan herkesi tehlike olarak değerlendirip yolumuz üzerindeki kontrol noktaları da dahil olmak üzere anında yok edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Rusya için adalet gelecek’

Rus ordusunun yöneticilerine karşı büyük bir savaşın içine girdiklerini ifade eden Prigojin, “Herkesten sakin olmalarını, provokasyonlara yenik düşmemelerini ve evlerinde kalmalarını rica ediyorum. Başladığımız işi bitirdikten sonra vatanımızı korumak için cepheye döneceğiz. Orduda adalet yeniden sağlanacak. Bundan sonra da tüm Rusya için adalet gelecek” diye konuştu.

Wagner’in Telegram hesabından yapılan açıklamada, ’Ne FSB ne de Surovikin başlamış olanı durduramayacak’ dedi.

Rusya’dan açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Paralı Asker Grubu Wagner’in Kurucusu Yevgeny Prigojin’in Rusya’nın füze saldırısı düzenlediği iddialarını reddetti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Rus Paralı Asker Grubu Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin’in Rusya’ya misilleme yapacağını açıklamasının Rusya’dan yanıt gecikmedi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Prigozjin’in Rus askerlerine yönelttiği suçlamaların doğru olmadığı ifade edilerek yapılan tüm açıklamaların ve videoların provokasyon olduğu ifade edildi. Açıklamada Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri operasyonlarına devam ettiği de eklendi.

Putin bilgilendirildi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Wagner özel askeri şirketi lideri Yevgeny Prigozhin ile ilgili basında çıkan haberlere dair bilgilendirmede bulundu. Basın mensuplarına konuşan Peskov, “Devlet Başkanı (Vladimir) Putin, Prigozhin ile ilgili meydana gelen tüm olaylar hakkında bilgilendirilmiştir. Gerekli tedbirler alınıyor” dedi.

Zırhlı araçlar görüldü

Darbe söylemlerinden sonra Rusya sokaklarında zırhlı araçlar göründü. Rostov şehir merkezinden Rusya Ulusal Muhafız askerlerinin zırhlı araçlarının merkezdeki Budıonnovski Prospekt’in bir bölümünün trafiğe kapattıklarını duyurdu. Rostov bölgesinde Wagner pasarlı asker grubunun bir eğitim merkezinin bulunduğu bildiriliyor. Değişik kaynaklar, güvenlik güçlerinin de genel olarak önlemleri arttırdıklarını bildiriyor. Rostov’dan sonra Moskova’da da Rus muhafızları görüntülendi

Rusya’nın kritik sayısı:24

Son yıllarda adından daha çok söz ettiren Wagner akıllara Rusya – Ukrayna savaşını getirdi. 24 Şubat 2022 tarihinde Putin gece yarısı açıklama yapmış ve Ukrayna’na savaş ilan etmişti. Aylar sonra 24 Haziran 2023 tarihinde, Wagner resmen Rusya’ya savaş ilan etti.