İki fotoğrafın anatomisi! Zelenskiy ve Erdoğan’ın verdiği karelerde dikkat çeken detay

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez, Lviv’i ziyaret etti.

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Türkiye ilk günden bu yana ‘tarafsız’ ve ‘arabulucu’ pozisyonunu koruyor. Öyle ki NATO üyesi bir ülke olmasına rağmen, Rusya ile ilişkilerini -görece- sorunsuz devam ettiriyor.

AB ülkeleri ve ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara dahil olmaması sebebiyle kimi ülkelerce eleştirilse de Türkiye önemli müzakere masalarına da ev sahipliği yaptı.

Savaşın ilk günlerinde açıklamalarında sık sık Türkiye ve Erdoğan’a teşekkür eden Zelenskiy’nin Lviv’de yaptığı açıklamalar ve verdiği kareler dikkat çekti.

Zelenskiy’nin savaş öncesi Türkiye ziyaretlerinde iki liderin daha samimi kareler verdiği dikkat çekiyor.

Ukrayna Lideri Erdoğan’a eskiye nazaran daha mesafeliydi. Zelenskiy’nin ikili görüşme ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de dahil olduğu üçlü zirve sonrası yaptığı açıklamalar da dikkat çekiciydi.

‘Rusya’ya inancımın olmadığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ifade ettim’

Zelenskiy, “Ukrayna tahılının ihracatıyla ilgili ‘diplomatik pencere’ oluştu. Rusya’ya inancımın olmadığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ifade ettim. Ancak Rus silahları yine aynı pencerede. Onların hali hazırdaki saldırılarına şaşırıyoruz. Her gün sivillerimiz öldürülüyor, tecavüze uğruyor ve altyapılarımıza seyir füzeleriyle zarar veriliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, savaşın müzakere masasında sonlanacağına dair umudu olduğunu söylemesi üzerine Zelenskiy, “Rusya ile müzakereler ancak Rus birliklerinin yasadışı olarak işgal edilen Ukrayna topraklarından çekilmesiyle mümkün olabilir” dedi.

Erdoğan ve Putin 6 Ağustos’ta Soçi’de bir araya gelmişti.

Erdoğan’ın geçen haftalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le iki kez yüz yüze görüşmesi özellikle Batı’da tartışma konusu olmuştu. “Türkiye, Rusya’ya daha mı yakın? Denge politikası ne durumda?” soruları gündeme gelmişti.

Macron ile olan fotoğrafları da konuşulmuştu

Macron’un, Kiev ziyareti öncesinde “Savaşın bitmesi için Ukrayna bir noktada Rusya ile anlaşmak zorunda” açıklaması tepki çekmişti. Bu açıklamalarında ardından Macron’un Zelenskiy’e sarıldığı anlar sosyal medyada gündem olmuştu.

İngiliz Mirror gazetesindeki haberde ‘Zelenskiy, Perşembe günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Kiev’de bir araya geldiğinde etkilenmiş görünmüyordu’ ifadesine yer verilmişti.