Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mehmet Ali Çelebi arasındaki diyalog siyasetin gündeminde

Türkiye

Önce CHP’den istifa edip Memleket Partisi’ne geçen, aradığını orada da bulamayınca AKP saflarına katılan Mehmet Ali Çelebi’ye rozetini Cumhurbaşkanı Erdoğan taktı. O anlarda Erdoğan’ın Çelebi’ye verdiği nasihat siyasetin gündemine oturdu.

Mehmet Ali Çelebi’ye rozet takan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Senin çocuk kaç tane?” diye sordu. Çelebi ise “Bir tane efendim” diye yanıt verdi. Çelebi daha sonra yanında bulunan eşi Kezban Merey’i işaret etti ve “Doktora yapıyor, kariyer” dedi. Erdoğan ise “Olmaz ya çocuk da olmalı. Bu işin kariyeri çocuk doğurmak. Sayıları artırmak lazım” dedi. Çelebi’nin eşine yaşını soran ve “46” yanıtını alan Erdoğan, “Allah’tan isteyelim devam. Çocuk çok önemli. Bak PKK’nın 5 tane 10 tane 15 tane var” diye konuştu. Partinin grup başkan vekili Bülent Turan’ın ‘kayda geçiyorsunuz başkanım’ uyarısı üzerine sohbet sona erdi.

HDP’DEN SERT TEPKİ

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partisini TBMM toplantısında yaptığı konuşmada, “Çok çocuk sahibi olmayı bir terör faaliyeti olarak görüyor. Bu ırkçı bir kafadır, bu Kürt düşmanı bir kafadır” dedi.

‘DAHA ÖNCE DE SÜLEYMAN SOYLU DEMİŞTİ’

Benzer sözleri daha önce de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sarfettiğini hatırlatan Beştaş, şu değerlendirmede bulundu: “Soylu daha önce ‘Kürtler 10-15 çocuk yapıyorlardı şimdi 5-6 çocuğa düştüler’ demişti. Kürtleri sürekli bir nüfus mühendisliği altında gören kafalar dönüp baksınlar geriye, hangi çöplükteler acaba? İkincisi, kadınların bedenine, çoğalmasına, üremesine dönük sürekli bu dil uzatma hadsizliğini lanetliyorum. Kadınlar çocuk yapıp yapmamaya kendileri karar verir, bu aile meselesidir. Bir cumhurbaşkanı çocuk yapma sayısına neden karışır bunu anlamak mümkün değil.

NASYONAL BİR SÖZ KURUYOR ASLINDA

Erdoğan, örgüt mensuplarının çocuklarının olmadığını çok iyi biliyor. Kürt nüfusunu kastederek nasyonel bir söz kuruyor aslında. Bunu Kürtler anladı ve partisine dahil ettiği devlet katındaki ortakları olan ulusalcılara da tabii ki selam çakıyor. Çok çocuk sahibi olmayı bir terör faaliyeti olarak görüyor. Bu ırkçı bir kafadır, bu Kürt düşmanı bir kafadır. Bu bir nefret dilidir, kınıyoruz. Kürt halkı da bu düşmanlığı çok iyi anlıyor ve yorumluyor. Mesajlarını aldık, cevabımız daha çok direnmektir. Çözüm konusunda demokratik siyasette ısrar etmektir. Gerçek bir eşitlik ve kardeşlik için mücadele etmektir. Bizim karşı cevabımız budur.”

DAVUTOĞLU: IRKÇILIK

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabından “Bu ülkenin çocukları Kandil’de doğmadığına göre, kastınız apaçık ortada Sn. Erdoğan! İfadeleriniz insan haklarına ve kadın haklarına saygısızlıktır. Bu ülkede doğan her çocuk onurlu bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Çocuklar arasında ayrım yapmak ırkçılıktır!” diye yazdı.

‘UTANÇ VE ÖZÜR GEREKTİRİR, BUNA DAVET EDİYORUZ’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te yaptığı konuşmada Erdoğan’ın sözlerine sert tepki gösterdi.

Özel’in konuşması şöyle: Bir hanımefendiye bir partinin genel başkanının ‘Onun kariyeri de çocuk yapmak olsun’ demesi kadar kötü bir yaklaşım, kabul edilemez. Tüm kadınları küçük gören ve ayrımcı dil kuran bu yaklaşımı tamamen reddediyoruz. Aynı ifadelerin devamında, ‘PKK’lılar 10 çocuk yapıyor, siz de yapın’ demek, eğer Süleyman Soylu’nun dediği gibi ülkede 150 tane PKK’lı kaldıysa, ayakkabı numaralarını biliyorsanız, mağaradan burunlarını çıkaramıyorlarsa bu 10 çocuk yapan PKK’lılar kimdir? Cumhurbaşkanı bunu açıklasın. İçişleri Bakanlığı’nın kayıtlarında PKK’lıların çocukları yoksa kime PKK’lı diyor, kime terörist diyor? Bir ülkede yaşayan insanları kimliklerinden dolayı terörist ilan etmek büyük bir hadsizliktir. Bunu kınıyoruz. Bu cümlelerin alelacele Anadolu Ajansı’nın metinlerinden ayıklanıyor olması, birisinin şuursuzluğunu birilerinin örtmeye çalışması çabasıdır. Sansür değil, utanç ve özür gerektirir. Buna davet ediyoruz.”

Kezban Merey ve Mehmet Ali Çelebi’nin cezaevindeki nikahında şahit Kılıçdaroğlu’ydu

Ergenekon terör örgütü üyesi olmakla suçlanan ve 16 yıl 6 ay ceza alan Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Silivri duruşmalarında tanıştığı Kezban Merey ile Hasdal Cezaevi’nde evlenmişti. Nikah şahitliğini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yapmıştı.

KILIÇDAROĞLU BU SÖZLERLE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çiftin cezaevindeki nikahında şu sözleri kullanmıştı: 21. Yüzyılda yaşıyoruz. Ne suçu var bu gencin. Telefonuna ondan habersiz yükleme yapıyorlar. Soruşturuyorlar mı? Belli değil. Böyle bir tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Orada küçük çocuklar, anneler vardır… Bir suçları varsa çeksinler ama suçları yok. Bu tablo 21. yüzyıla yakışan bir tablo değil. Sağlıklı bir yargılama tablosu yok. Bu ülkenin aydınları, gazetecileri nerede? Adli yargılamanın yolu açılmalı. Bir noktaya geliyorsunuz yapacak bir şey yok. Onların umutlarının körelmemesi için çaba harcıyorsunuz.

İçeride gelinin damadın yakınları vardı… Gencecik bir gelin. İkiside umutlu. Bi haksızlığa uğradıklarını söylüyorlar. Haksızlığın giderilmesini istiyorlar.