CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan dezenformasyon yasası açıklaması! Kasım ayına işaret etti

70 Punto Türkiye

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birçok kesimin tartıştığı dezenformasyon yasası ile ilgili açıklama yaptı ve kasım ayını işaret etti.

Kamuoyu tarafından sosyal medya yasası olarak da bilinen dezenformasyon yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasayla ilgili tartışmalar devam ederken CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu teklif görüşülürken ABD seyahati de eleştirildi. Konuyla ilgili açıklık getiren Kılıçdaroğlu, kasım ayını işaret etti.

Twitter hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: ABD’nin önemli bilim merkezlerini kapsayan bir vizyon programını yeni tamamladım. Bu ziyaretleri eleştirenler var, “Sansür yasası oylanırken neden gittiniz” diyenler var. Eleştiriler ve eleştirenler her zaman başımın üstünde oldu. Ama bu oylamalar öncesinde düşündüm taşındım…

Ya her zamanki gibi Meclis’e gidip mücadele edecektik ancak saray elindeki sayısal çoğunlukla yasayı geçirecekti. Yani gençlere yeni bir şey söylemeden bu süreç tamamlanacaktı. Ya da gençlerin, yeni bir Türkiye’nin mümkün olduğunu görmelerini sağlayacaktım. Ben bu yolu seçtim.

Bu topraklarda bugün, Atatürk sonrası birinci ve ikinci yüzyılın iki farklı Türkiye’sini konuşmaya başlamamız lazım. Çünkü bu iki tablo arasında seçim yapacağımız çok kritik bir eşikteyiz. İlkinde sansür, yasaklar, zorbalıklar var. İkincisinde ise ümit, bilim, gelecek var.

İlkinde sansür, yasaklar, zorbalıklar var. İkincisinde ise ümit var, bilim var, gelecek var. İlkinde Silivri var, hapis var.  İkincisinde özgürlükler var, müzik var, kültür var, sanat var.

İlkinde 5’li çeteler, varlıkçılar, ihaleciler, dolandırıcılar, pudracılar, aile gökdelenleri var. İkincisinde dinamik, teknolojik yeni bir Türkiye var. İlkinde fıtratla kandırıp 1000 araçlık konvoylarla, koruma ordularıyla Saray’a dönmek var. İkincisinde akıl var, bilim var, tedbir var, cana kıymet vermek var. Birincisinin sonuna geldik, ikincisi doğuyor. Ben ülkemizi bu çukurdan çıkartacak kendi bilim insanlarımızla büyük koalisyonumuzu gençlere göstermek istedim. Bu bilim insanları, girişimciler, insan hakları aktivistleri, yatırımcılar Türkiye’yi darboğazdan çekip almaya hazırlar.

‘KASIM AYINI BEKLEYİN’

Yine tekrar ediyorum. Kasım ayını bekleyin. Bay Kemal’i bekleyin…

AYM’YE TAŞINDI

CHP, dezenformasyon yasasının 29. maddesinin yürütmesinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Söz konusu madde, sosyal ağlar üzerinden halkı endişe, korku veya paniğe sevk edecek gerçeğe aykırı bilgileri paylaşanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

3 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Sosyal ağlar üzerinden halkı endişe, korku veya paniğe sevk edecek gerçeğe aykırı bilgileri paylaşanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Bu ceza, kişinin kimliğini gizlemesi veya bir örgütün faaliyetleri çerçevesinde suçu işlemesi halinde yarı oranla artırılacak.

Milli İstihbarat Teşkilatı faaliyetlerine ve personeline yönelik suç teşkil eden içerikler katalog suçlar kapsamına alınacak.

Yasayla, internet haber siteleri de Basın Kanunu kapsamına alındı.