Kiğılı’dan çalışanlara kıyafet uyarısı! Açıklama ve özür geldi

70 Punto Türkiye

Kiğılı’nın çalışanlarına gönderdiği kıyafet uyarısı sosyal medyanın gündeminde. Kadınların ‘mavi yakalılarla’ çalıştıkları gerekçesiyle dekolte ve etek boyları konusunda ‘aşırıya kaçmamaları’ istendi. Tepkiler peş peşe geldi.

İş insanı Abdullah Kiğılı’nın sahibi olduğu erkek giyim markası Kiğılı, çalışanlarına ‘kıyafet yönetmeliği’ konulu bir mail gönderdi. Söz konusu yönetmelikte, kadın çalışanların, ‘mavi yakalılar’ ile birlikte çalıştıkları gerekçesiyle, ‘dekolte ve etek boyları’ konusunda “aşırıya kaçmamalar” istendi, ‘basen dikkat çekmeyecek şekilde’ giyinilmesi uyarısında bulunuldu.

KİĞILI’DAN ÖZÜR

Tepki çeken kıyafet uyarısından sonra Kiğılı’dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Kıyafet Yönetmeliği hakkında başlıklı bilgilendirme içeriğimizin çeşitli sosyal medya platformlarındaki paylaşımına ilişkin açıklama yapma gereği duyuyoruz. Türkiye’nin en köklü erkek giyim markası Kiğılı olarak, kurulduğumuz ilk günden bugübe tüm çalışanlarımız ile el ele işimizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Eşitlik, adalet, hakkaniyet ve aile olma üzerine kurulu kurum kültürümüzün bizi her zaman geleceğe taşıyacağına olan inancımız ile iş süreçlerimizi yönetiyoruz.

Bununla birlikte, her şirkette olduğu gibi şirketimizde de uygulanan kılık kıyafet prosedürünün mevsim değişikliği ile birlikte tekrar hatırlatıldığı iç iletişim duyurumuzun, maalesef kurum kültürümüzle bağdaşmayan ifadeler içerdiğini gördük. Olaydan haberdar olur olmaz haddini aşan bu ifadelerden ötürü, öncelikle tüm çalışanlarımızdan özür diledik. Bu vesile ile bir kez daha Kiğılı ailesinin tüm çalışanlarından, müşterilerimizden ve iş ortaklarımızdan özür dileriz. Bu metin kesinlikle Kiğılı ve üzerine kurulu değerleri yansıtmadığının bir kez daha altını çizmek isteriz.

“HER TÜRLÜ ÖNLEMİ İVEDİLİKLE ALDIĞIMIZI BİLMENİZİ İSTERİZ”

Çıktığımız yolda yağtığımız sayısız proje ve uğraşlarımızın bir hata ile geri plana düşmesini asla istemeyiz. Hem kendi içimizde hem etki ettiğimiz her noktada bunun için çalışmaya devam edeceğimizi, böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için her türlü önlemi ivedilikle aldığımızı bilmenizi isteriz.

Kiğılı ailesi olarak böyle bir konu ile gündemde olmaktan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtir, tüm kamuoyundan tekrar özür dileriz” ifadelerine yer verildi.

KADIN MECLİSLERİ’NDEN TEPKİ

Kiğılı’nın yayılan bu mailine Kadın Meclisleri’nden sert tepki geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Kadına yönelik tacizin sebebi ne kadınların kıyafeti ne de işçilerdir. Kadınlara karşı ayrımcı yaklaşımlarınıza şimdi de işçileri bahane olarak gösteremezsiniz.

İş yerlerindeki her türlü ayrımcılığa ve eşitsizliğe karşı da mücadele edeceğiz.

Fotoğraf: Özge Özgüner