Bir oyundan daha flaş NFT kararı

Bilim

Minecraft geliştiricisi Mojang, oyun sunucularından NFT ve blockchain teknolojisini yasakladığını açıkladı.

Shiftdelete’ten Ömer Dursun’un haberine göre; NFT’ler teknoloji dünyasının farklı sektörlerine giriş yaparken, oyunlar da bu durumdan etkileniyor. Minecraft geliştiricisi Mojang ise NFT ve blockchain ile ilgili aldığı kararı açıkladı. Geliştirici, Minecraft sunucularında NFT’lerin yasaklandığını belirtti.

Minecraft, NFT ve blockchain’e kapıyı kapattı

Microsoft’un bünyesinde çalışan Mojang, geçtiğimiz gün blockchain teknolojileri ve NFT’lerin Minecraft’ta hoş karşılanmayacağını açıkladı. NFT’ler ile ilgili henüz endişeli olduklarını söyleyen geliştirici, oyun sunucularında güvenlik sorunları veya dolandırıcılık görmek istemediklerini dile getirdi.

Minecraft’taki kaplama ve kostümlerin, NFT olarak satılmasına izin vermeyeceklerini belirtildi. NFT’lerin satın alınması, satılması veya ticaretinde yer alan oyuncuların Minecraft’ta olmaması gerektiği söylendi. Şirketten gelen açıklamada, “Minecraft oyun içi içeriği, dijital varlık oluşturmak için blockchain teknolojisi tarafından kullanılamaz” denildi.

Üçüncü taraf platformların Minecraft’ı hedef alan oyun içi dijital öğeler oluşturduğunu fark eden Mojang, NFT ve blockchain’i şimdilik rafa kaldırmış gibi duruyor. Geliştiricinin açıklamasına göre, bu üçüncü taraf kişiler tarafından yaratılan NFT güvenilir olmayabilir ve satın alan oyuncuların “yasaklanmasına” yol açabilir.

Mojang ayrıca Minecraft NFT’lerinin şişirilmiş fiyatlara sahip olduğunu söyledi. Blockchain teknolojileri oyun sunucularında yasaklandığı için, bu ürünlerin bir değeri kalmayacak gibi görünüyor.