25 Ekim Güneş tutulması depremi tetikler mi? ‘Bardağı taşıran son damla…’

70 Punto Bilim

Bu ay Güneş tutulması 25 Ekim tarihinde gerçekleşecek. Güneş tutulması nedeniyle birçok kullanıcı ‘deprem olacak mı?’ sorusu soruyor. Uzman isim sosyal medya hesabından bu soruya yanıt verdi.

25 Ekim’de Güneş tutulması gerçekleşecek ve bu tutulma Türkiye’den izlenebilecek. Tutulma Türkiye saati ile 12:40 ile 15:05 arasında olacak ve Türkiye’den gözlemlenebilecek. Fakat yaşanan bu olay akıllara depremi de getiriyor. 17 Ağustos depreminden önce Güneş tutulması olması birçok vatandaşı tedirgin ediyor. Tedirginlik nedeniyle birçok vatandaş uzman isimlerden görüş almak istiyor. Sosyal medyada takipçilerini bilgilendirmeye çalışan Prof. Dr. Naci Görür de bu konuya değindi. 

Görür yaptığı açıklamada, ‘Kimi takipcilerim soruyor. Bu ay güneş tutulması olacak . 17 Ağustos 1999 depreminden önce de olmuştu. Endişeliyiz hocam ya tekrar olursa diyorlar. Ay Dünya ile Güneş arasına girdiğinde bu olay gerçekleşir. Bu olay sırasında üç gezegen de aynı sırada olduğu için Dünya üzerine daha fazla çekim uygularlar. Bu çekim hem hidrosferde hem de litosferde kabarmalara neden olur. Kimi zaman litosferdeki kabarma 25-30 cm varabilir. Normalde bu çekim kuvveti büyük depremlere neden olmaz. Ancak kimi yerlerdeki faylar aşırı stres biriktirmiş ve deprem üretmeye zaten hazır hale gelmiş ise o faylar üzerinde depreme neden olabilir. Yani bardağı taşıran son damla rolü oynayabilir. ‘ dedi.