Türkiye’de kaç kişide maymun çiçeği vakadı görüldü? Bakan Koca açıkladı

70 Punto Türkiye

Türkiye’de kaç kişide maymun çiçeği görüldü sorusunun yanıtı belli oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada gündemle ilgili soruları yanıtladı ve Türkiye’de kaç maymun çiçeği vakası olduğunu duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca maymun çiçeği virüsüyle ilgili yaptığı açıklamada, ‘Maymun çiçeğinin bizler için ne endemi ne de pandemi olmayacağını çok net ifade edebiliriz. Şu ana kadar 12 vaka tespit edildi. Maymun çiçeği ancak çok yakın temasla, aynı ortamda uzun süre birlikte kalmakla bulaşabiliyor.’ ifadelerini kullandı.

Koronavirüs vakalarına değinen ve Kasım ayına işaret eden Bakan Koca şu ifadeleri kullandı: Altıncı dalga giderek azalmaya başladı, günlük 5-6 binlerin altına kadar indi, hastaneye yatışlar belirgin şekilde düştü. Bazı hastanelerimizde Kovid klinikleri, yoğun bakımları tekrar kapanmaya başladı. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Ama bu bir daha olmayacak anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonra önce Avrupa’dan başlayıp sonra bize doğru gelen bir dalga Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir. Artık Kovid’le birlikte yaşamayı öğrendik. Daha çok korumamız gereken ileri yaşlarda, ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları  hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi, artık Kovid.