‘Bir Japon atasözü der ki…’ sosyal medyanın gündemine! Vedat Milor’dan yanıt

70 Punto Sosyal Medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs vesilesiyle gençlerle buluşma etkinliğinde Suudi Arabistan ve BAE ile ilişkileri anlatmak için “Japonların, ‘düşmanımız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur’ diye atasözü vardır” ifadelerini kullanmıştı. Sosyal medya fenomeni Türkiye’de yaşayan Japon Yoshi Enomoto böyle bir atasözünün Japonya’da olmadığını belirtti. Sosyal medyada bir anda gündeme oturan bu paylaşıma Vedat Milor’dan esprili yanıt geldi.

Twitter’da Yoshi Enomoto isimli kullanıcı Erdoğan’ın Japonlara ait olduğunu söylediği atasözünü Google’da arattığını ancak sonuç alamadığını söyledi.

Enomoto paylaşımında, “Sayın Başkan Erdogan, bu kelimeyi internette Japonca’da defalarca aradım. Hatta birkaç Japon atasözü sözlüğüne baktım. Ancak böyle bir Japon atasözü olmadığını gördüm. Saygılarımla” dedi. Sosyal medyada bir anda gündeme oturan bu paylaşıma kullancılar yorum yaptı.

VEDAT MİLOR’DAN YANIT

Yoshi Enomoto’yu alıntılayan Vedat Milor, “Bence artık Japon atasözlerini bir kenara bırakmak lazım. Alınan riske değmiyor. Doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Bundan böyle “bir Bhutan atasözü der ki” ifadesini kullanalım. Bir Bhutanlının çıkıp da düzeltme olasılığı çok düşük.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın