Asgari ücret toplantıları başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika asgari ücret açıklaması

70 Punto Ekonomi

Milyonların merakla beklediği asgari ücret yarın başlıyor. Asgari ücret ne kadar olacak sorusu merakları korurken DİSK’ten öneri gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün asgari ücretle ilgili son dakika açıklama yaptı.

Asgari ücret için geri sayım başladı. Her yıl yılın son haftası bir araya gelen komisyon yarın toplanıyor. İlk toplantı öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Gereken fedakarlıkları yaparak çalışanların hak ve refahlarını ne kadar korursak ortak hedeflerimize o derece hızlı ve güvenli ulaşabiliriz” dedi.

DİSK’TEN AÇIKLAMA

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2023 yılına ilişkin asgari ücret talebini 13 bin 200 lira olarak açıkladı. Enflasyonun yanlış hesaplandığı ve vatandaşın enflasyon altında ezildiğini vurgulayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin net 13 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi. Böylelikle DİSK, asgari ücrete yüzde 140 zam talep etti.

TÜRK İŞ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, yaptığı açıklamada asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söyledi. Atalay, “Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız” dedi.

TEPKİLERE NEDEN OLDU

Asgari ücret için çalışmaların başlatıldığı süreçte Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olan Türk-İş’in Başkanı Ergün Atalay’ın ‘açlık sınırı’ açıklaması tepkilere neden oldu.

“ÇARPITLDI”

Gelen tepkilerin ardından yeni bir açıklama yapan Atalay, sözlerinin çarpıtıldığını savunarak “Açlık sınırını sanki asgari ücret olarak kabul etmişiz gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Ben pazarlık masasında bana sorulduğunda, açlık sınırı ortada ben bunun üzerini konuşacağım demek istedim. Bugüne kadar açlık sınırının altında zam aldığımız da oldu. Ama tabanın isteği bu yöndeydi” dedi.

Televizyondaki programda açlık sınırındaki bir ücretin, asgari ücret olarak kabul edilip edilmeyeceği sorulduğunu belirten Atalay, “Ben de bu soruya karşılık olarak bunu kesinlikle kabul etmeyeceğimizi, zaten onun bir açlık sınır olduğunu, bu tutarın üzerinde gelecek teklifleri görüşebileceğimizi söyledim. Yayını izleyenler benim ne demek istediğimi çok daha iyi anlarlar. Emekçilerimiz rahat olsun, biz verilmesi gereken mücadeleyi en iyi şekilde vereceğiz” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.
Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NET 5 BİN 500 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.