Bakan Soylu’nun istifa iddiası gündemde! Pazartesi günü…

70 Punto Türkiye

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa iddiası siyaset kulislerini hareketlendirmişti. Bakan Soylu’nun istifa ettiği iddiası sıcaklığını korurken çarpıcı bilgi daha ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan bugünkü yazısında Bakan Soylu’nun istifa ettiği iddiasıyla ilgili olarak bir yazı kaleme aldı. AKP içinde konuşulanların kendisine kadar geldiğini Pehlivan, çarpıcı bir bilgi aktardı. Pehlivan’ın yazısına göre, Bakan Soylu pazartesi günü Kabine toplantısının ardından istifasını kamuoyuna duyurmak için hazırlık yaptı. Fakat bu hazırlık kritik bir telefonun ardından ertelendi. 

Pehlivan’ın ilgili yazısı şöyle; 

Son olarak Milli Gazete’de okudunuz. Neymiş, Süleyman Soylu kabinede “affını” istemiş, Erdoğan ise sessiz kalarak cevabını vermişti.

“Herhalde olmamıştır” derken, yakın çevresi de yalanlarken AKP içinde konuşulan bir dedikodu ta bana kadar geldi. 

İddia o ki Bakan Soylu “İstifa ediyorum” demiş; Cumhurbaşkanı Erdoğan cevap bile vermemiş ama iş orada kalmamış. 

Geçen hafta pazartesi gecesi, kabinenin ardından, Soylu özel bir uçakla İstanbul’a inme hazırlığı yapmış. Uçak indiğinde onu karşılayacak taraftarları da hatta bazı gazeteciler de hazırlanmış. Soylu istifasını kamuoyuna duyuracak, bir de manifesto niteliğinde konuşma yapacakmış.

Ancak o gece Bakan Soylu’nun telefonunu kritik bir isim aramış. Elbette kendi adına değil, Erdoğan adına. Güvenlik bürokrasisinin bu önemli ismi, Soylu’ya “Orada dur” demiş. Hem de sert bir şekilde. Hep çok şey bildiğini söyleyen Soylu’ya onun hakkında bildiklerini anlatmış. Bana garip geldi fakat telefondaki ses Çalışma Bakanlığı dönemini işaret etmiş…

Telefonu kapatınca muhasebe yapan Soylu’nun uçağı önce sabaha ertelenmiş. Sonra da iptal olmuş.

Erdoğan, bu yolla, “Sen istifa edemezsin, gerektiği zaman ben seni alırım” demiş.

Evet, AKP’de konuşulan hikâye böyle.

BARIŞ PEHLİVAN’IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN