Ülkede iPhone satışı yasaklandı! İşte nedeni

70 Punto Bilim

Dünyanın en bilinen markalarından biri olan Apple’a büyük şok! Gelen bilgilere göre bir ülkede iPhone satışı yasaklandı. Nedeni ise patent.

Akıllı telefon satışlarında zirvede olan Apple’ın yeni bir patent ihlali davası sonuçlandı. Ericsson tarafından açılan dava sonrasında, 5G iPhone ve iPad’lerin Kolombiya’da satılması yasaklandı. 

Apple’ın Güney Amerika ülkesine ithalat yapması da kısıtlandı. Shift Delete’de yer alan bilgilere göre, Ericsson ile yaşadığı yeni bir patent krizi, Apple’ın başını yakacak gibi duruyor. Kolombiya’da devam eden patent davasında, Apple’ın 5G iPhone ve iPad modellerinin patent ihalinde bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine 5G destekli Apple ürünlerinin satışı yasaklandı. 

Foss Patents tarafından hazırlanan rapora göre, Ericsson ve Apple arasında uzun yıllardır 5G’ye ilişkin bir patent ortaklığı bulunuyor. Fakat Apple’ın bir süredir iPhone patentlerinin lisans haklarını yenilemediği, ancak buna rağmen kullanmaya devam ettiği iddia edildi. Bunun üzerine Ericsson 5G patentleriyle ilgili yeni bir dava açtı.

Kolombiya’da görülen davaya itiraz eden Apple avukatları, halihazırda ülkede 5G ağlarının olmadığını dile getirdi. Apple’ın, Kolombiya’da 4G destekli iPhone ve iPad satışına devam etmesi gerektiği istendi. Yine de bu itiraz, ülkeye iPhone ithalatının yapılmasını engellemeye yetmedi.

BAŞKA ÜLKELERDE OLUR MU?

Patent ihlali yüzünden bir ülkede satış yapamamak Apple’ı etkileyecek olsa da, Kolombiya pazarında büyük bir oyuncu olmadığını belirtmek gerekiyor. Ayrıca Ericsson’un başlattığı bu itirazın, diğer ülkelere yayılıp yayılmayacağı şimdilik belirsiz.