Türkiye yeni bir mülteci politikasına mı giriyor? Siyasiler neler dedi

Dünya

Türkiye’nin gündeminde son zamandır iki konu var, biri ekonomi diğeri de mülteciler. Fakat son birkaç gündür özellikle sosyal medyada yer alan videolardan sonra mülteciler konusu neredeyse herkesin dilinde. Peki seçimlere bir yıl kala siyasiler sığınmacılar konusunda ne diyor?

Türkiye geçtiğimiz aylarda sınırdan gelen mülteci akımını konuşmuştu. Van sınırından gelen mültecilerin toplu halde ülkeye giriş yapması çok tartışılmıştı. Kısa süre sonra Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklamalarından sonra mülteciler bir kez daha gündeme geldi. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre Türkiye’de ikamet eden göçmen ve mültecilerin sayısı şu anda 3,9 milyon ve ve bunların yüzde 90’ı Suriyeli. İçişleri Bakanlığı’nın kasım ayı verilerine göre İstanbul İli genelinde ikamet izinli 644.726, geçici koruma statüsündeki Suriyeli 535.025 ve mülteci/ şartlı mülteci statülerinde 2.406 olmak üzere tüm hukuki statülerde toplam 1.182.157 yabancı bulunuyor.

Özellikle İstanbul’un Avrupa yakasında yaşayan mültecilerin kimi videoları sosyal medyada gündem oldu. Türkiye’nin de gündeminden düşmeyen mülteciler konusunda siyasilerden peş peşe açıklamalar geliyor. Bu konuyu sıklıkla dile getiren Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Suriyeli sığınmacıların durumuna ilişkin parti yöneticilerinin Şam’a gideceğini söyledi.

PEŞ PEŞE SURİYELİ MÜLTECİLER AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyükelçilerle bir araya geldiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada mülteci konusuna değindi. Türkiye’nin 5 milyon Suriyeliye geçici ev sahipliği yaptığını söyleyen Erdoğan, “Tek başına bırakılmış olsak da Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşü için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yakın zamanda yaptığı açıklamada, “Muhalefet, seçimi kazanırsak Suriyelileri göndereceğiz diyor. Biz göndermeyeceğiz.” demişti.

Dikkat çeken bir diğer açıklama ise MHP lideri Devlet Bahçeli’den geldi. Özellikle bayram ayında ülkelerine gidebilen Suriyeliler dikkat çeken Bahçeli, “Bayramda ülkelerine gidebilen Suriyeli sığınmacıların dönmesine gerek yok. Asayişi kimler bozuyorsa derhal sınır dışı edilmeli.” diyerek mülteciler konusundaki tavrını belli etti. Cumhur İttifakında yer alan iki liderin peş peşe mülteciler konusunda açıklama yapması dikkat çekti.

“TÜRKİYE’YE TURİST OLARAK GELECEKLER”

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da mülteci konusuna değindi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Kalktılar bir sabah ‘24 saat içinde Emevi Camii’ne gideceğiz ve namaz kılacağız’ dediler. Bir süre sonra baktılar ki bırakın Emevi Camii’ne gitmeyi, 3 milyon 800 bin Suriyeli Türkiye’ye gelmiş… Biz neden 3 milyon 800 bin Suriyeliye bakmak zorundayız? 50 milyar dolardan fazla para harcandı, nereye gitti bu para? Biz Suriyeli kardeşlerimizi  can ve mal güvenliklerini de sağlayarak ülkelerine kendi iradeleriyle göndereceğiz. Suriye ile barışacağız. Onlar Türkiye’ye turist olarak gelecekler.” dedi.

BAYRAM GİDİŞİNE KISITLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Bayramda ülkelerine gidebilen Suriyeli sığınmacıların geri dönmelerine gerek yok” açıklamasının hatırlatılması üzerine, Bahçeli’nin grup toplantısını dinlediğini söyledi. Soylu, “Sayın Bahçeli’nin bu konuda daha önceki konuşmalarını ve MHP’nin göç raporunu okumuş birisi olarak söylüyorum; o gün ne söyleniyorsa bugün aynı anlayışla aynı değerlendirmeler ortaya koyuluyor. Yani farklı bir üslup söz konusu değil. Bu zamana kadar 500 bin gönüllü geri dönüş yaptı. Bugün bu mesele provoke ediliyor. Bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu insanlar elbette ki kendi memleketlerine geri dönecekler. 490 bin üzerindeki Suriyeli güvenli bölgelere döndüler, bundan sonra da dönecekler. Zaten güvensiz bölgelere gidişin olabilmesi mümkün değildir. Bu bayram için de önümüzdeki bayram için de güvenli bölgelere gidiş konusunda bizim de bir kısıtımız söz konusudur. Yani bayram gidişine bir kısıtımız var” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın