Rus Uzay Ajansı’ndan dikkat çeken açıklama: Uzaylılar gizlice Dünya’yı izliyor olabilir

Bilim

Rus uzay ajansı Roscosmos’un başkanı Dimitri Rogozin, insanlardan daha zeki ve teknolojik açıdan daha gelişmiş olabilecek Dünya dışı yaşamın varlığına inandığını söyledi.

Rogozin, cumartesi Rossiya 24 kanalına yaptığı açıklamada, uzaylıların fark edilmeden Dünya medeniyetini inceliyor olabileceğini de öne sürdü. Roscosmos başkanı, insanlığın uzayı inceleme yeteneğininse sınırlı kaldığını ifade etti: Büyük Patlama teorisini biliyoruz ama ya bu ‘Büyük Patlama’ evrenin yalnızca bizim görebildiğimiz belirli bir bölümünde gerçekleştiyse? Başka Dünyalar da olabilir. Yaşamın ortaya çıkmasına katkıda bulunabilecek sayısız faktör var. Rogozin, son dönemde ABD Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı görüntüler ve raporlar nedeniyle dünya genelinde büyük ilgi toplayan UFO’lara da değindi.

Ancak Rogozin’e göre Rus uzmanlar tarafından incelenen bu vakaların yüzde 99,9’unun Dünya dışı akıllı yaşam hipoteziyle hiçbir ilgisi yok. 

Bu gizemli nesnelerin “hava olayları ve diğer fiziksel olaylardan” ibaret olduğunu söyleyen Roscosmos başkanı, daha önce bu konu üzerinden NASA’yla temasa geçtiğini ve onlardan da benzer bilgiler aldığını sözlerine ekledi.

UFO’ları Dünya dışı yaşamla ilişkilendiren teorilerden biri, uzaylıların bu gizemli nesneleri insanlığı gözetlemek için gönderdiğini iddia ediyor. Rogozin de teknolojik açıdan gelişmiş uzaylı medeniyetlerinin insan uygarlığını ve Dünya’yı inceliyor olabileceğini savundu: Biz burada bakterileri inceleyebiliriz. Ancak tıpkı bakteriler gibi başkaları tarafından inceleniyor olabiliriz.

“Uzayda işbirliğini 2024’e kadar sürdüreceğiz”

Roscosmos başkanı, aynı röportajda Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) işbirliğinin akıbetine dair de açıklamalarda bulundu.

1998’de fırlatılan UUİ; NASA, Roscosmos, Avrupa Uzay Ajansı, Kanada ve Japonya uzay ajanslarının işbirliğiyle operasyonlarını sürdürüyor.

İstasyon, bir tarafı Roscosmos tarafından, diğeri ise ABD ve projede yer alan diğer ülkeler tarafından işletilen iki ana bölümden oluşuyor.

Öte yandan, şubat ayında Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla uzaydaki gerilim de artmış ve UUİ’deki işbirliği tehlikeye girmişti. Rogozin nisan ayında yaptığı bir açıklamada Rusya’ya yönelik yaptırımlar kalkmadan UUİ ve diğer uzay projelerinde işbirliğini sürdürmeyeceklerini dile getirmişti. Yeni röportajında Rusya’nın UUİ’yle ilişkisinin arka plana düştüğünü söyleyen Rogozin, ülkenin en azından 2024’e kadar işbirliğini sürdüreceğini belirtti: Elimizde 2024’e kadar çalışacağımıza dair hükümet kararı var. Kaynak:

Independent Türkçe, Russia Today, Newsweek Derleyen: Çağla Üren