RTÜK, LGBTİ+’ları hedef alan mitingin tanıtımını ‘kamu spotu’ olarak yayınlayacak

Türkiye

RTÜK bir skandala daha imza attı. 18 Eylül Pazar günü İstanbul’da Yesevi Alperenler Ocağı tarafından yapılacak LGBTİ+ karşıtı mitingin duyurusuna ilişkin hazırlanan bir video, TV kanalları ve radyolarda yayınlanması için ‘kamu spotu’ başlığı adı altında RTÜK’ün internet sitesinde yer aldı. Kurul bu videonun televizyonlarda yayınlanmasına karar verdi

RTÜK, bugünkü toplantısında aldığı karar ile 18 Eylül tarihinde İstanbul’da LGBTİ+ karşıtı yapılacak olan yürüyüşün tanıtım filminin ‘kamu spotu’ olarak televizyon kanallarında gösterilmesini oy çokluğu ile kabul etti.

RTÜK karar ile ilgili yazıda şu ifadelere yer verdi:

Büyük Aile Buluşması olarak adlandırılan etkinlik konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olan bir adet televizyon ve bir adet radyo spotu incelenmiş olup, Üst Kurulumuzun 14.09.2022 tarihli ve 2022/36 sayılı toplantısında; 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 10’uncu maddesinin beşinci fıkrasına göre “kamu yararına yönelik spot film olarak” ve yayın kuruluşlarında yayınlanmasının , bu spotlara ayrılankabulüne önerilmesine yayın süresinin ve oranının, reklamlar için ayrılan süre ve oranların hesaplanmasında dikkate alınmamasına karar verilmiştir.

RTÜK ÜYESİ İLHAN TAŞÇI AÇIKLAMIŞTI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi 2 gün önce yaptığı sosyal medya paylaşımında “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Yesevi Alperenler Ocağının LGBT karşıtı mitinge çağrısını TVlerin bedava yayınlamasını istediği spotu bugünkü kurula getirdi! Önce yayınlatıyor, sonra onay alıyor.
Şahin geçen hafta kuruldan kaçırdığı minaresine bugün Üst Kurulda kılıf uydurdu! Bravo.” demişti.

 Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org