Reuters Erdoğan-Selman görüşmesini yazdı: Seçim öncesi mali destek arayışı

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın görüşmesi dış basında da yer buldu.

İngiliz Reuters, görüşmeye dair haberinde, ilişkilerin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından koptuğunu ve ziyaretin temasların yeniden onarılması olarak yorumladı.

Reuters ziyareti, Suudi liderin Körfez’in ötesindeki imajını iyileştirme çabası olarak yorumladı. Haberde ziyaretin ‘Erdoğan Cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde Türkiye’nin ekonomisini rahatlatmaya yardımcı olabilecek mali destek arayışındayken’ geldiği bildirildi.

Görüşmeyi taraflar ilişkilerde yeni bir dönem olarak yorumlamıştı. Öte yandan Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinde olduğu gibi görüşmelerin Türkiye ayağında da ortan basın açıklaması yapılmadı.

CEMAL KAŞIKÇI OLAYI

Suudi Arabistan hükümetine mualif yazıları ile bilin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, İstanbul’daki Suudi Arabistan konsoluğunda öldürümüştü. Ancak Kaşıkçı’nın cesedine hiçbir zaman ulaşılamadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından 19 Ekim’de yapılan açıklamada, ön soruşturmaya göre Kaşıkçı’nın Başkonsoloslukta karıştığı kavga sonucunda öldüğü bilgisine yer verildi. Bu, Suudi Arabistan hükûmeti tarafından Kaşıkçı’nın öldüğünü belirten ilk açıklamaydı. Çeviri: 70 Punto