Öğretmen atama detayları belli oldu! 20 bin öğretmen atamasının branşlara göre dağılımı

70 Punto Türkiye

2022 öğretmen ataması detayları belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 bin öğretmen atamasıyla ilgili detayları aktardı. 1 Eylül’de yapılacak öğretmen atamalarında taban puanlar ve kontenjan listesi açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldığı canlı yayında öğretmen atamalarına ilişkin bilgi verdi. “Son 20 yılda öğretmen sayımızda çok ciddi bir artış oldu. Başarıdaki ana etkenlerden biri bu.” diyen Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum, öğretmenlerin sisteme kazandırılması için çok büyük fedakarlıklar yaptı. 1,2 milyon öğretmen olan bir eğitim sistemimiz var. Yaklaşık yüzde 75’i son 19 yılda atandı. 500 bin öğretmen varken bunların yüzde 40’ı kadındı. Şimdi 1,2 milyon öğretmenin yüzde 59’u kadın.” dedi.

EN FAZLA ALIM YAPILACAK BRANŞ

Özer, “Bugün Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden branş dağılımını paylaşacağız. Atamalarda en büyük ağırlığı okul öncesine vereceğiz, orada seferberlik başlattık. 3 bin yeni anaokulu süreci devam ediyor. Bu kapsamda en fazla atama yapılacak ilk 5 branş sırasıyla 7 bin 503 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği, 2 bin 223 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1.250 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği, 1.218 kontenjanla din kültürü ve ahlâk bilgisi ve 1.004 kontenjanla ilköğretim matematik öğretmenliği oldu.” ifadelerini kullandı.

LİSTE YAYINLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 Eylül’deki 20 bin öğretmen atamasına ilişkin alanlar, taban puanlar ve kontenjan listesi “www.meb.gov.tr” adresinden açıklandı.

ATAMALAR İÇİN TIKLAYINIZ