Koronavirüs vakaları yeniden patladı! Uzmanlar uyarıyor

70 Punto Türkiye

2019 yılında hayatımıza giren aşı ve bağışıklıkla birlikte etkisini artıran fakat yetersiz önlem nedeniyle yeniden güçlenen koronavirüs vakaları gittikçe artıyor. Uzman isimler sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak peş peşe uyarıyor.

Salgınının yeniden yükselişe geçtiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa süre önce yaptığı şu açıklamayla duyurmuştu: Daha önce günlük sayı binin altına düşmüştü. Şimdi 4 bine doğru gidiyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da salgın sona ermiş gibi davranıldığını belirterek İstanbul’daki vaka artışına dikkat çekmişti: İstanbul’da ciddi bir patlama yaşıyoruz. Test pozitifliği, benim bildiğim birçok kurumda yüzde 30’un üzerine çıkmış durumda.

BENGİ BAŞER: LÜTFEN HAFİFE ALMAYIN!

Prof. Dr. Bengi Başer artan koronavirüs vakalarına dikkat çekti. Twitter hesabından paylaşım yapan Başer, “Çevremden en az 10 kişi Covid’e yakalandıkları için evde tedavi altında… Üstelik öyle hafif filan da geçirmiyorlar. Bakanlık kulağının üzerine yata dursun, aşılarla sersemlettiğimiz virüs değişe değişe kendini iyice toplamış durumda…Lütfen hafife almayın!” dedi.

Pandemi döneminin en dikkat çeken isimlerden olan Mehmet Ceyhan ise “Vaka ve temaslı takibini kısmen de olsa yapan ülkelerde ve etrafımızda vakalar giderek artıyor. Salgında sayıların azalmasının salgının bittiğini değil, sadece o dalganın bittiğini gösterebileceğini, – her dalganın sonunda önlemleri tamamen kaldırmanın riskli olacağını, 12 yaş altı dahil aşılamayı artırmamız gerektiğini, – etkinliği bilimsel olarak gösterilmiş aşıları kullanmamız gerektiğini söylediğimizde keşke dikkate alınsaydı.

Seyri daha hafif diye virüsün dolaşımına izin vermek yeni varyantların gelişmesini kolaylaştırır. Umalım bunlardan biri gizli bulaşan ve ağır hastalık yapan özellikte olmaz. Kapalı yerde kalabalıktan uzak durmak, yaşlı ve bağışıklığı düşük olanlar için bu ortamlarda N95 maske takmak en azından sizi koruyacaktır. Ayrıca hastalanınca vitamin veya gıda takviyeleri almanın bir yararı yoktur. Bağışıklık öyle 1-2 gün bir şey yemekle artmaz. Bunu sağlayabilen tek madde aşıdır.” açıklamasında bulundu.

VAKA SAYISI HAFTALIK AÇIKLANIYOR

Türkiye’de vaka sayısı artık haftalık açıklanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın haftalık COVID-19 verilerine göre, 20-26 Haziran’da 26 bin 635 kişinin testi pozitif çıktı, 17 kişi hayatını kaybetti.

Haftalık koronavirüs tablosu “covid19.saglik.gov.tr” sitesinden açıklandı. Buna göre, 13-19 Haziran’da 10 bin 954 olan haftalık vaka sayısı, 20-26 Haziran haftasında 26 bin 635’e yükselirken, 17 kişi yaşamını yitirdi, 11 bin 256 kişi ise iyileşti. Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020’den bu yana görülen vaka sayısı 15 milyon 123 bin 331’e çıktı, hayatını kaybedenlerin sayısı 99 bin 32 oldu.