Kurt Cobain’in favori gitarı 600 bin dolardan açık artırmaya kondu

Kültür Sanat

Nirvana’nın 1991 tarihli Smells Like Teen Spirit müzik videosunda efsanevi grunge grubunun solisti Kurt Cobain’in çaldığı gitar gelecek ay açık artırmaya çıkacak.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; 1969 yapımı Fender Mustang marka, solak mavi gitar Julien’s Auction’ın New York’taki Hard Rock Cafe’de 20 ve 22 Mayıs arasında düzenleyeceği The Music Icons adlı müzayedede yeni sahibini arayacak. Etkinlik online olarak takip edilebilecek.

Müzik tarihinin efsaneleri arasında yer alan ve 1994’te 27 yaşındayken evinde ölü bulunan Cobain, Guitar World’e 1991’de verdiği röportajda Mustang’in en sevdiği gitar olduğunu söylemişti.

Bununla birlikte Cobain’in kullandığı 1965 model gök mavisi Dodge Dart da arabanın Cobain ve eşi Courtney Love’a ait olduğunu gösteren orijinal plakasıyla birlikte satışa çıkarılacak.

Müzisyenin ölmesinin ardından kardeşi Kim, otomobili Love’dan satın almıştı. Aracın başlangıç fiyatının 400 bin ila 600 bin dolar arasında olması bekleniyor.

Dart gibi parçaların yanında NFTleri de olacak. Örneğin gitara, Cobain’in gitar teknisyeni Earnie Baily’nin anlatımını ve gitarın 360 derecelik dijital görüntüsünü içeren bir NFT eşlik edecek.

The Music Icons müzayedesinde The Beatles, Eddie Van Halen, Queen, Elvis Presley, Lady Gaga, Elton John, Bob Dylan, Jimi Hendrix, Michael Jackson gibi şarkıcı ve gruplara ait parçalar da olacak.

Geçen yıl Julien’s’in açık artırmaya çıkardığı Cobain’in kendisini çizdiği portre 281 bin dolara satılmıştı. Cobain’in 6 saç teli de 14 bin dolara alıcı bulmuştu. Müzisyenin, MTV Unplugged performansında çaldığı gitar da 6 milyon dolara yeni sahibine gitmişti.

Bir cevap yazın