İzmir’de 4,9 büyüklüğünde deprem

Türkiye

AFAD, aat 03.29’da İzmir’in Buca ilçesinde 4,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Deprem çevre illerde de hissedildi.

AFAD 4,9 büyüklüğündeki depremin 14,47 kilometre derinlikte olduğu açıklandı.

TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’de ve çevre illerde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Olası tüm olumsuzluklara karşı teyakkuzdayız. Kimsenin zarar görmemesini diliyorum” paylaşımını yaptı.

BAKAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı paylaşımda İzmir Buca’da, saat 3.29’da gerçekleşen 4.9 büyüklüğündeki depremde şuana kadar herhangi bir can kaybı bilgisi ulaşmamıştır. 2 vatandaşımız panikle atlamaatlama sonucu yaralanmış, bir camii minaresinde de hasar meydana gelmiştir. Gelişmeler oldukça kamuoyuna bilgi verilecektir…

BUCA BELEDİYE BAŞKANI: CAN VE MAL KAYBI İHBARI YOK

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar herhangi bir mal ve can kaybı tarafımıza ulaşmamıştır” dedi.

13 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ

AFAD yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: İzmir ilimizin Buca ilçesindeki 4,9 büyüklüğündeki depremin ardından, an itibarıyla en büyüğü 2,4 olmak üzere 13 artçı sarsıntı meydana gelmiştir. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmamalarını önemle istirham ediyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz.

‘ÇOK İYİ HAZIRLANMAMIZ GEREKİYOR’

NTV yayınına bağlanan Prof. Dr. Şükrü Ersoy’dan deprem dair yorum geldi. Ersoy şu ifadeleri kullandı: 4,9 büyüklüğündeki bir depremin bir binayı yıkması mümkün değil. Ülkemizde 5’e varan depremlerde hasar olabiliyor. Bu çok normal değil çünkü malzemenin sağlam olmadığını gösterir. Çok affedilir bir şey değil. 2020’deki depremdeki yıkımlar da bunun açık örneği. Bu işin şakası yok. İzmir ve çevresinin 7’ye varan faylarla çevrili olduğunu biliyoruz. Modern binalar bile hasar görüp yıkılmıştı. Çok iyi hazırlanmamız gerekiyor. 4’ü geçen büyüklükteki depremlerde vatandaşların dışarı çıkıp soluklanmalarında fayda görürüm. Bu bir kehanet değil. Tabi evlerine çok güvenen vatandaşlar için en güvenli yer evleri.