İtalya’dan dünyaya örnek karar! Çocuklara iki ebeveynin de soyadı verilecek

70 Punto Dünya

İtalya Anayasa Mahkemesi (AYM), yeni doğan çocuklara sadece babanın değil, ebeveynlerin ikisinin de soyadının verilmesine hükmetti.

Euronews’te yer alan habere göre; İtalyan’ın güneyindeki Basilicata bölgesindeki bir çiftin başlattığı yargı süreci AYM kararı ile noktalandı. Söz konusu çift, evlenmeden önce doğan çocuklarının annenin soyadını taşıması, üçüncü evlatlarının ise evlilik sonrası olması sebebiyle otomatik olarak babanın soyadını alması dolayısıyla kardeşler arasında farklı soy ismi sıkıntısı yaşanmaması için yargı süreci başlattı.

Üçüncü çocuklarının da ilk iki kardeş ile aynı şekilde annenin soyadını taşımasını isteyen çift, alt derece mahkemelerden dönen süreci AYM’ye taşıdı. Yüksek mahkeme İtalyan çift lehine karar verdi.

“AYRIMCI VE ZARAR VERİCİ”

Mahkeme çocukların otomatik olarak babalarının soyadlarını almasına yönelik düzenlemeyi durdurdu. Kararda, babanın soyadının çocuklara doğrudan verilmesi kuralının ‘ayrımcı ve çocuğun kimliğine zarar verici olduğu’ belirtildi.

Yüksek mahkeme, çocuklara hem annenin hem de babanın soyadının verilmesi ve her iki ebeveynin de soyadının, ailelerin anlaştığı sırayla çocuğa verilmesi gerektiğine hükmetti. Ailelerin, soyadların sıralamasında anlaşamaması halinde kararı bir hakimin vereceği bildirildi.

YASAL DEĞİŞİKLİĞE DESTEK

AYM tarafından verilen karar sonrası uygulamanın hayata geçebilmesi için Parlamento’da onaylanması gerekiyor. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Aile Bakanı Elena Bonetti, hükümetin bu süreçte yasal değişikliğe tam destek vereceğini duyurdu.

Bakan Bonetti, AYM’nin kararının kendilerine bu konuda yasal düzenleme yapılma zamanının geldiğini hatırlattığını ifade etti.

Bonetti, soyadı seçiminde eşit sorumluluğa atıf yapılmasına ilişkin yasal düzenleme konusunun siyasetin acil görevi olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın