İran, Cannes’da ödül alan filmin ekibini cezalandıracağını duyurdu

Kültür Sanat

İran Kültür Bakanı İsmaili, Cannes Film Festivali’nde ödül alan yönetmen Abbasi’nin filminde yer alan İranlıların cezalandırılacağını söyledi.

AA’nın İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (ISNA) dayandırdığı habere göre, İsmaili, kabine toplantısı sonrası gazetecilere Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülü alan “Kutsal Örümcek” filmine ilişkin açıklamada bulundu.

“Milli ve dini değerlere hakaret edildiği” gerekçesiyle İran Sinema Kurumunun da tepki gösterdiği filme ilişkin İsmaili, “Bu film Ürdün’de çekilmiştir ve filmin başrol oyuncuları yurt dışındadır. İran’dan lisansı yoktur. Ülke içinden filmin yapımında iş birliği yaptıkları tespit edilenlerin olması durumunda kesinlikle sinema kanununa göre cezalandırılacaklardır” dedi.

Öte yandan Cannes’da ana yarışma bölümünde yer alan İran yapımı “Leyla’nın Kardeşleri” filmine de ülkede yasaklama getirilme ihtimaline ilişkin ise İsmaili, “Sinema kanununa göre, yabancı ülkelerdeki festivallere katılacak filmlerin ekran izni alması gerekir. Bu film de bu izni almamıştır. Film hakkında gerekli tahkikat yapılacaktır” dedi.

Film “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü aldı

Ali Abbasi’nin, İran’ın Meşhed kentinde 2000 ile 2001 yıllarında Said Henai adlı bir seri katilin 16 hayat kadınını öldürdüğü olaydan esinlenerek kaleme aldığı filmin başrollerinde Mehdi Becestani ve Zehra Emir İbrahimi yer alıyor.

İranlı kadın aktris İbrahimi, Fransa’nın güneyindeki Cannes kentinde 17-28 Mayıs tarihlerinde bu yıl 75’incisi düzenlenen festivalde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi olmuştu.