Haftanın filmi: Umudun Tarifi

Kültür Sanat

Orjinal adı: An
Tür: Drama
Yıl: 2015
Yönetmen: Naomi Kawase
İmdb: 7.4
Süre: 1 saat 53 dakika

Yönetmenlik koltuğunda Naomi Kawase’nin oturduğu 2015 yapımı Umudun Tarifi ya da orjinal adı ile ‘An’ aynı zamanda hem eğlenceli hem de duygu yüklü dakikalar vaat ediyor bize.

Japon yönetmen Naomi Kawase

Filmin başrol oyuncularından Sentaro (Masatoshi Nagase) içi ‘an’ ile yani tatlı fasülye ezmesi ile süslenen hamur işleri satan bir dükkanı işletmektedir. Yanına bir yardımcı arayan Sentaro’ya ilk iş başvurusu beklemediği şekilde yaşını almış bir hanımefendiden gelir. Tokue (Kirin Kiki) adındaki bu kadın ilk seferinde reddedilse de bir sonraki ‘iş başvurusu’ ziyaretine yanında kendi yaptığı ‘an’ ile gelir.

Yaşlı kadının yaptığı tatlı fasülyenin tadına bakan Sentaro hızla fikir değiştirir ve kadına bir şans vermeye karar verir. Bir sabah yine aynı ‘bezginlikle’ dükkanını açan Sentaro, kapıdaki insan kuyruğunu görünce gözlerine inanamaz!

Filmin en vurucu yerlerinden biri belki de Tokue’nin tatlı sevmeyen bir adam olan Sentaro’nun bir tatlıcı dükkanı çalıştırmak zorunda olmasına duyduğu şaşkınlık ve üzüntüdür. Kiraz ağaçlarının çiçek açmasından bile keyif alan bu yaşlı ve ‘bilge’ kadının sadece Sentaro’ya değil izleyicilere de güçlü bir mesajı var.

“Bu dünyada her şeyin anlatacak bir öyküsü var”

Şimdiden iyi seyiler…

FİLMDEN NOTLAR

  • Filmde ‘Tokue’ olarak karşımıza çıkan Kirin Kiki 2018’de meme kanseri sebebiyle hayatını kaybetti.
  • Filmde yer alan iki oyuncu Kirin Kiki ve Kyara Uchida gerçek hayatta büyükanne ve torundur.
  • Naomi Kawase ‘Yas Ormanı’ filmiyle Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’nün sahibi olmuştur.